5G Testleri Bu Yıl Amerika’da Başlıyor

12.02.2016 18:48 / Yazar:

5G teknolojisi mi geliyor? 5G teknolojisi üzerinde çalışan cep telefonu operatörü şirketi olan AT&T'nin, 5G teknolojisi için testlere start vereceği öğrenil

Verizon’un geçen Eylül ayında 2016 yılında 5G teknolojisini test etmeye başlayacaklarını açıklamasından sonra şimdi de AT&T aynı çalışmayı yapmaya başladı. ABD merkezli cep telefonu operatörü şirketi olan AT&T, Intel ve Ericsson’un işbirliği ile saha testlerine başlayacak.

5G İle Neler Değişecek?

5G teknolojisinin getireceği en önemli gelişmeler arasında 8K çözünürlüğünde filmler izlemesine olanak yaratması geliyor. 8K çözünürlük için gereken bant genişliğini sağlayan 5G sayesinde 4K filmlerin pabucu dama atılacak. 5G teknolojisi sayesinde hiçbir şekilde bozulmayacak bir güvenlik ağına sahip olunması bekleniyor. Ayrıca veri alma ve veri iletme süreleri aşırı hızlanacak. Bu süreler en fazla 1 milisaniye olacak. 5G’nin bir diğer katkısı ise trafik kameraları ve akıllı evler gibi ortamlarda bulunan sensörler sayesinde kullanıcıların bilgi akışına erişmesini sağlaması.

Ancak 5G teknolojisini ilk etapta dışarıda ya da evin yakınında değil sadece ev içinde kullanmak mümkün olacak. Bugünün standartlarına göre yüzde 10’dan yüzde 100’e kadar bir hız artışı sağlayacak olan 5G ağların 2020’ye kadar standart hale gelmesi bekleniyor.

  • Aykut

    Valla bu hızlara yetişmekte zorluk çekiyorum. Kim han G de anlamış değilim. Birde çok merak ettiğim bir soru var bu G kaça kadar çıkabiliyor acaba?

  • serdar

    Türkiye olarak 4.5 G’yi hayırlısıyla Nisan ayında kullanabileceğiz. Amerika her zaman diğer ülkelere göre hız internet olarak bir adım öndedir. 4.5G ve 5G arasında ne fark olacak derseniz daha hızlı internet olacak.

  • harun

    Biz Nisan ayında 4.5 G’ye geçecez. Amerika 5G testi yapıp en geç yıl sonunda kullanıma açılacak. Bize ne zaman gelir orası muamma. Yeterki internet kullanımı ucuzlasın gelmesin 5g bize.