Apple’a Yeni Dosya Sistemi: APFS

16.06.2016 00:38 Kategoriler: Apple Haberler Mobil Yazılım Yazar:

Apple'ın WWDC 2016 etkinliğinde gelen yeniliklerden birisi de yeni dosya sistemi oldu. İşte APFS adındaki Apple'ın yeni dosya sistemi ile ilgili detaylar!

3d illustration of a large brass key inserted into a glass Apple logo on a gray reflective surface
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedIn

Apple WWDC etkinliğinde yeniliklerini, yeni ürünlerini, teknolojilerini ve yazılımlarını tanıtan iki saatlik bir sunum ile konferans üyelerinin ve kullanıcılarının karşısına geçti. WWDC 2016 etkinliğinde, iOS 10 gibi en önemli konuların üzerinde yoğun durulmuş olsa da, uzmanların gözüne bir kritik daha takıldı. Adı APFS, Apple’ın yeni dosya sistemi. Gelin APFS’yi daha yakından tanıyalım.

Apple’a Yeni Birleştirilmiş Şifreleme Dosya Sistemi: APFS!

APFS genel olarak Apple’in güvenlik önlemleri noktasında getireceği yeniliklerden biri. Buna göre Apple depolama birimlerine birileri fiziksel olarak yaklaşmış olsa dahi çoklu anahtar şifreleme algoritması olduğundan dolayı verilerinize erişemeyecek. Teknoloji uzmanlarına göre bu durum en çok FBI’yı rahatsız edecek gibi, kaldı ki Apple’ın savunma sistemlerini daha önce aşamayan FBI görevlilerinin işi yeni dosya sistemi APFS ile daha da zorlaşacak. Şuanda geliştirilme aşamasında olan yeni dosya sistemi görünen o ki hali hazırda kullanılan HFS+ dosya sisteminin fazlasıyla önüne geçecek. Son olarak yeni dosya sistemi APFS’nin nanosaniyede 9 kentilyon dosyayı tek birimde saklayabildiğini de belirtelim.