Facebook Hindistan’a Bedava İnternet Götürüyor: Rakip Google

25.08.2016 12:03 Kategoriler: İnternet Teknoloji Haberleri Yazar:

Hindistan'daki güçlü Google etkisini kırmak isteyen Facebook'un yeni planı var. Facebook, ücretsiz internet hizmetini devreye sokmaya hazırlanıyor.

facebook-hindistana-bedava-internet-goturuyor

Facebook kolay kolay Hindistan’dan vazgeçmeyecek. Hindistan hükümetiyle altı ay boyunca Facebook’un Free Basics programı konusunda davalar yaşayan firma, geri dönüşe hazırlanıyor ve bu sefer Google’ın ücretsiz Wi-Fi programını kopyalayarak Hintlileri kazanmaya çalışacak.

Facebook daha önce Hindistan’daki birkaç bölgede Express Wi-Fi hatlarını kontrol ettiklerini dile getirmişti. Görünüşe göre, bu servis aynı zamanda trenyolu istasyonlarında ve kırsal bölgelerde de yer alacak. Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook, internet servisini bu bölgelere taşımak için Hindistan’daki RailTel telekomünikasyon firmasıyla da görüşmeleri sürdürüyor. RailTel sahibi RK Bahuguna, Economic Times’a açıklamalar yaparken, Facebook‘la temasları sürdürdüklerini dile getirdi.

Facebook Hindistan’da Google Etkisini Kırmak İstiyor

Facebook duruma dair henüz bir açıklama yapmayı reddetse de, Hindistan’da bilindiği gibi ülkenin yüzde 70’inin internet hizmetleri ve fiber kablolar RailTel tarafından sağlanıyor. Hatta RailTel daha önce Google’la da ücretsiz Wi-Fi konusunda anlaşma yaparak ismini duyurmuştu. RailTel, Hindistan’da 400 tren istasyonuna 2017 yılına kadar Google adına ücretsiz internet sağlayacak.

Geçtiğimiz yıl Facebook‘un Free Basics (internet.org olarak da biliniyor) adlı projesi Hindistan’da ciddi tepkilere yol açmıştı ve firma davalık olmuştu. Hindistan aynı zamanda dünyanın en kalabalık nüfuslarından birine sahip ve dolayısıyla teknoloji firmaları için ciddi bir alan.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone