Flash Reklamlar Kaldırılıyor

11.02.2016 09:44 / Yazar:

Flash kullanımı artık sona mı eriyor? Google'ın Flash reklamlara yer vermeyeceğini açıklaması Flash uygulamasının sona yaklaştığının habercisi sayılabilir mi?

Google, Google Display Network ve DoubleClick Digital Marketing (DCDM) platformlarında 30 Haziran gününden itibaren Flash reklamlar yayınlamayı kaldıracağını duyurdu. Haziran ayından itibaren artık reklam verenler AdWords ya da DCDM platformlarına Flash reklamlar yükleyemeyecekler. Ayrıca 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren de Google’ın herhangi bir reklam ağında Flash reklamlar çalışmayacak.

Hangi Reklamlar Çalışmayacak?

Google reklam ağında Flash reklamların çalışmayacağı doğru. Ancak bu sadece resim formatlı reklamları kapsayan bir durum. Flash tabanlı video reklamları bu durumdan etkilenmeyecek. Bu uygulamanın duyulmasıyla birlikte yavaş yavaş tüm sektörlerin Flash kullanımından uzaklaşması bekleniyor. Chrome, zaten geçen Eylül ayından beri bazı Flash tabanlı reklamları bloke etmeyi başlamıştı. Firefox ise 2016 sonuna kadar bu formatı elimine etmeye yemin etmişti. Hatta Adobe bile Flash Professional isimli uygulamasının adını değiştirerek kendisini bu sorundan uzak tutmaya çalışmıştı.

Konuyla ilgili olarak Google Adwords’ün Google+ sayfasında yer alan bir gönderide farklı cihazlardaki gezinti deneyimini geliştirmek amacıyla Google Display Network ve DoubleClick Digital Marketing’in HTML5’e %100 geçiş yaptığının altı çiziliyor.

 • cemil

  genel olarak ben pek işe yaradığını görmemiştim flashın reklamlarının kaldırılması bizim açımızdan sıkıntı oluşturmaz vardır bi bildiği google ın

 • Furkan Çelebi

  Bu flash reklamları zaten yıllardır sevememiştim. Kullanıcılar için pek sıkıntı çıkarmasada yine de bence sinir bozucu reklamların çoğu flash ile yapılabiliyor. Kaldırılması bence iyi olur zaten her geçen gün yeni bir kodlama çıkıyor yenilik şart.

 • Görkem

  Bu reklamların kaldırılması gerçekten sevindirdi. 🙂 Sonunda kurtuluyoruz demek ki. Kullanıcılar açısından tamamen zarardan başka bir şey değiller

 • emre

  Daha önce sitelerin olmaz olamazı Flashtı. Teknolıji ve web tasarımların altyapısı değişince flash player kullanılmamaya başladı. O yüzden kaldırılması çok geç alınmış bir karar. Zaten flashla kullanılan site daha yavaş açılıyor.

 • cwlerde

  Oldum olası bu flash olayını anlamadım gitti, çünkü Apple cihazlarda flash desteği hiç bir zaman olmadı. Bir iphone telefonda flash site ne yaparsanız yapın bugüne kadar açılmadı ama en çok flash kullanım konusunda hız ve tasarımcılara imkanı da Mac bilgisayarlar verdi. Yani flash ile tasarım geliştiren bir grafikerseniz mac ile çalışmanız kaçınılmaz ancak. Apple bir ürün ile flash site açmanız da imkansız. Yani oldum olası kafamı karıştıran bir mevzuydu ki bu karışıklık ve ikilem bu sayede bitiyor. Komple kaldırılıyor 🙂