30.12.2018 22:26

2019’da Sosyal Medya Yönetiminde Neler Değişecek?

Her markanın, önde gelen sektör uzmanlarının tahminlerine dayanarak sosyal medya yönetimi  stratejilerine dahil etmesi için 2019 da trend olacak bazı noktalar vardır.

Sosyal medya sürekli değişiyor. Yeni platformlar, farklı tüketim alışkanlıkları veya çeşitli iletişim yöntemleri, Facebook, Instagram, WhatsApp gibi sosyal medya platformları her zaman, platformlara farklı boyutlar ekleyen yenilikçi özellikler veya avantajlar sağlıyor. Bu değişiklikler yalnızca kullanıcıların favori markalarıyla çevrimiçi olarak farklı şekillerde etkileşimde bulunmalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda pazarlamacılara kitlelerini bir dizi araç ve taktikle büyüleme şansı verir. Yani gelişen ve değişen imkanlarla oluşturulan sosyal medya stratejileri herkes için önemli. En küçük yerel markadan en büyük global markalara, küçük çaplı sosyal medya fenomenlerinden en fazla takipçisi olan sosyal medya fenomenlerine kadar.

Markaların, tüm sosyal medya kanallarında ileri gitmesi ve geri kalmaması için dikkat etmesi gereken yeni trendler ortaya çıkmıştır, bunlar;

  1. Metinden önce görsel

2019’da her şey görsellerle ilgili olacak, yani yazıdan çok fotoğraf video paylaşımı yapılacak.  Geçici içeriğe ek olarak, genellikle canlı video da dahil olmak üzere video içeriği, pazarlamacıların odaklanması gereken önemli bir alandır. Video, sosyal medyaya hükmetmeye devam ediyor ve 2018 için olduğu gibi 2019 için de aynı derecede büyük bir trend.

2. “Canlı” nın yükselişi

Canlı video, özellikle YouTube’da bir süredir olan bir şeydir, ancak Facebook’taki popülerliği ve şimdi Instagram’da bu kadar popüler olması pazarlamacıların 2019’da dikkat etmesi için önemli bir fırsat oluşturmuştur. Canlı video etkileşimi, bunu pazarlamacılar için güçlü bir araç haline getirmektedir. İzleyicileri ile etkileşim kurmak ve bir marka ile takipçileri arasındaki ilişkiyi güçlendirmek en önemlisidir.

“Canlı yayının” gerçekliği, bir markayla güven ve sadakat oluşturmaya yardımcı olduğu için kitlenin yararlanabileceği bir diğer faktördür. Teknik zorlukları ve ‘canlı’ olduğun zaman ortaya çıkabilecek geçici sorunlar nedeniyle bazı riskler vardır, ancak takipçilerin bu durumu anlamaları muhtemeldir ve bu da onların güvenlerini daha da güçlendirebilir. Orijinal ve doğal içerikler, spontane gelişen içerikler her zaman en fazla ilgi çeken konulardır.

Canlı yayının etkisi ve başarısı, bu yayını izleyen kişi sayısına, beğeni ve yorum sayısına bağlıdır. Bir yayın ne kadar fazla kişi tarafından izlenirse o kadar daha fazla kişinin anasayfasına düşer. Birbirini takip edenler, arkadaşlarının bir yayını izlediğini ve ona yorumlar, beğeniler gönderdiğini fark ettiği anda merak eder ve gidip o yayına bakar. 2019’da değişmeyen en önemli konuların başında takipçi sayısı gelecek. Daha fazla takipçi ve daha fazla etkisi olan bir sosyal medya yönetimi için instagram takipçi satın alma hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Güvenli, kalıcı ve %100 aktif instagram takipçileri ile canlı yayınlarınızın etkileşimleri rekor kırabilir. Türkiye’de takipçi satın alma konusunda en çok tercih edilen markalardan biri Crovu’dur. Küçük büyük bir çok sosyal medya fenomeninin Crovu’dan takipçi satın aldığı ve bu hizmetten çok memnun kaldığı bilinmektedir. Crovu hakkında daha detaylı bilgi için : https://crovu.co adresini ziyaret edebilirsiniz.

3. Instastorylerin (instagram hikayelerinin yükselişi devam edecek)

Entrepreneur’a göre, 200 milyon Instagram kullanıcısı her ay Instagram Hikayeleri kullanmaktadır. Facebook, Snapchat, Instagram gibi milyonlarca günlük görüntüleme sayısıyla, hikaye formatı haber kaynağında en çok tercih edilen paylaşım yöntemidir.  Bu nedenle sosyal medya yöneticileri sabit içerikler yerine izleyicilerin daha aktif olarak katılabilecekleri hikaye paylaşımlarını artırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Crovu sosyal medya danışmanlığı firmasından instagram takipçi satın alma https://crovu.co/instagram-takipci-satin-al/ sayfasını ziyaret ederek hizmet satın alabliirsiniz. Diğer sosyal medya servislerini yani facebook, twitter ve youtube hizmetlerine de göz atma şansına sahip olabilirsiniz.

Genç nesli ve hızlı tüketim çılgınlığını bien sosyal medyacılar,markaları için hızlı tüketilen ve kaybolan video bazlı içerikler üretmeye devam edeceklerdir.

4. Sosyal veriler – Güven ve şeffaflık konusu

Sosyal medyada veri gizliliği, güvenlik ve şeffaflık, 2018 boyunca politika tartışmasının önemli bir konusu olmuştur. Sosyal medya kişisel verileri toplamak, sınıflandırmak ve raporlamak için çok iyi imkanlar sunar. Hatta Amerika’daki genel seçimlerde bu dataların kullanıldığı ortaya çıktıktan sonra çok ciddi sorunlar oluştur.

Pazarlamacılar, tüketicilere herhangi bir değerli teklif sunmadan kullanıcı verilerinin toplanması etrafında dönen tek taraflı pazarlama iletişimi yerine, müşterileriyle iletişim kurmanın daha özgün ve diyalogik yollarını bulmalıdır. Bu noktada sosyal medya hesaplarında takipçi programları ile korsan programların tehlikesi de ortaya çıkıyor. Dünyada bir çok insan otomatik takipçi kazanma programları ya da ücretsiz takipçi robotları yüzünden kendi kişisel hesaplarını kaybetmiş durumda. Aynı şekilde bu insanlar hesaplarından onların kontrolü dışında aktiviteler yapıldığını da belirtiyor. Bu tarz durumlardan uzak durmak için korsan takipçi uygulamalarını kullanmayın. Crovu gibi güvenilir, müşteri memnuniyeti yüksek yerlerden yardım isteyebilirsiniz.

Günün tüyosu https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye sayfasından alacağınız dijital sertifika hayatınızı değiştirebilir

Kategoriler: Diğer
Etiketler: