30.03.2016 19:42

4.5G Teknolojisi ile Neler Değişecek?

Türkiye, 1 Nisan Cuma günü 4.5G teknolojisine geçiş yapacak. Peki 4.5G teknolojisi ile neler değişecek? 4.5G teknolojisinin avantajları neler olacak?

Tüm Türkiye 1 Nisan’da 4.5G teknolojisine geçmeyi bekliyor. İnternet hızımızı oldukça arttıracağı söylenen 4.5G nedir, ne değildir sizin için araştırdık. 4.5G teknolojisi hayatımızda neleri değiştirecek, hangi alanlara etki edecek ve internet hızımız ne kadar artacak? Hepsinin cevabı yazımızda.

4.5G Teknolojisi ile İlgili Merak Edilenler

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, 4.5G kavramı sadece Türkiye’ye ait bir kavram ve dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kavram yok. Sadece 4G ve 5G kavramları var. Türkiye’de kullanılan 4.5G kavramı 4G’nin geldiği son noktayı ifade ediyor.

Peki, 4.5G ile neler değişecek? Öncelikle değişen şeylerden bir tanesi internet hızı olacak. 3G en iyi koşullarda bile sadece 28 Mbps hıza kadar çıkabilirken, 4.5G potansiyel olarak 375 Mbps internet hızına kadar çıkabilecek. Yani internet hızı 4.5G ile 10 kattan daha fazla miktarda artmış olacak. Eski teknoloji ile 8GB’lık bir film ya da dosyayı 1 saatte indirebilir iken, bu teknoloji ile 6 saniyede indirebileceksiniz.

4.5G’ye Nasıl Geçilir?

4.5G teknolojisini kullanmaya artık sayılı saatler kaldı. Sürenin yaklaşmasıyla birlikte kullanıcıların aklındaki bir diğer soru da 4.5G’ye nasıl geçilir sorusu oldu. Öncelikle bu teknolojiyi kullanabilmeniz için akıllı telefonunuzun 4.5G teknolojisini destekleyecek altyapıya sahip olması gerekiyor.  4.5G destekleyen telefonlardan birine sahip olduktan sonra kullandığınız hatların da 4.5G’yi desteklemesi gerekiyor. Eğer hattınız eski ise kendi GSM operatörünüzden değiştirmeyi talep edebilirsiniz. 4.5G desteklemeyen hat ve telefonlar ise eski 3G üzerinden internet hızından yararlanmaya devam edebilecek. Yani 4.5G teknolojisine geçildikten sonra 3G kullanımı son bulmayacak. 4.5G hızından yararlanmak istemeyen ya da gerekli şartları barındırmayan kullanıcılar için herhangi bir değişiklik olmayacak.