03.07.2016 14:35

5G Çalışmaları Başladı!

TÜBİTAK, Türkiye için 5G çalışmalarının başladığını belirterek büyük, orta ve küçük işletmeler için 4 Milyon liraya kadar yardım yapacaklarını açıkladı.

3G‘nin gelmesi ile hızlı mobil internete kavuşan Türkiye 1 Nisan 2016 tarihi ile resmen 4,5G teknolojisine kavuştu. Sim kartları uyumsuz olan müşteriler ücretsiz sim kart değişiklikleri yaparak 3G ile 4,5G arasında ki farkı gördü. Şuanda sim kartı uyumlu olan kişilerin telefonunda 3G yerine 4G yazıyor tabi her yerde çekmiyor. İnternette ve sosyal medyada yapılan yorumları incelediğimizde kimsenin 4,5G‘den memnun olmadığı belirtilmekte çünkü daha pek çok yerde 2G internet bile zor çekerken 4,5G‘den ful çekmesini beklemek mantık dışı olabilir. 4,5G teknolojisi söylenenlere göre 4G’den daha üstün ve 5G‘ye daha yakın kısacası Avrupa ülkelerinden daha hızlı internet kullanabilmek için böyle bir teknoloji geldi. Tabi internet hızlı çekiyor mu yorumlanabilir. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu yaptığı açıklamasında 5G için çalışmaları başlattıklarını belirtti. Telefonların çekme sorunu devam ederken böyle bir çalışmanın gündeme gelmesi bazı eleştirilere sebep olmadı değil.

4 Milyon TL’ye Kadar Yardım Yapılacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumundan yayınlanan bildiride 5G için çalışma yapacak olan firmalara 4 milyon TL‘ye kadar yardım yapılacağı duyuruldu. Büyük ölçekli işletme firmaları için %60‘a kadar yardım yapılması planlanırken orta büyüklükte ki işletmeler için %75‘e kadar yardım yapılması düşünülüyor. Şuan için yapılan çalışmalar hakkında her hangi bir detay yok ancak kısa zamanda işletmeler TÜBİTAK’ın vereceği maddi yardım ile 5G için çalışmalara başllyacaktır.