12.02.2016 18:48

5G Testleri Bu Yıl Amerika’da Başlıyor

5G teknolojisi mi geliyor? 5G teknolojisi üzerinde çalışan cep telefonu operatörü şirketi olan AT&T'nin, 5G teknolojisi için testlere start vereceği öğrenildi.

Verizon’un geçen Eylül ayında 2016 yılında 5G teknolojisini test etmeye başlayacaklarını açıklamasından sonra şimdi de AT&T aynı çalışmayı yapmaya başladı. ABD merkezli cep telefonu operatörü şirketi olan AT&T, Intel ve Ericsson’un işbirliği ile saha testlerine başlayacak.

5G İle Neler Değişecek?

5G teknolojisinin getireceği en önemli gelişmeler arasında 8K çözünürlüğünde filmler izlemesine olanak yaratması geliyor. 8K çözünürlük için gereken bant genişliğini sağlayan 5G sayesinde 4K filmlerin pabucu dama atılacak. 5G teknolojisi sayesinde hiçbir şekilde bozulmayacak bir güvenlik ağına sahip olunması bekleniyor. Ayrıca veri alma ve veri iletme süreleri aşırı hızlanacak. Bu süreler en fazla 1 milisaniye olacak. 5G’nin bir diğer katkısı ise trafik kameraları ve akıllı evler gibi ortamlarda bulunan sensörler sayesinde kullanıcıların bilgi akışına erişmesini sağlaması.

Ancak 5G teknolojisini ilk etapta dışarıda ya da evin yakınında değil sadece ev içinde kullanmak mümkün olacak. Bugünün standartlarına göre yüzde 10’dan yüzde 100’e kadar bir hız artışı sağlayacak olan 5G ağların 2020’ye kadar standart hale gelmesi bekleniyor.