03.05.2016 12:00

5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

4,5G teknolojisinin ülkemizde kullanıma sunulmasının ardından 5G ile ilgili sorular çoğalmaya başladı. 5G nedir, 5G'ye ne zaman geçilecek, 5G hızı ne kadar?

5g-turkiyeye-ne-zaman-gelecek

4,5G teknolojisinin ülkemizde kullanıma sunulmasının üzerinden henüz çok vakit geçmemişken 5G dedikoduları ortada dolanmaya başladı. Peki 5G nedir, hayatımıza ne katacak, 4,5G teknolojisinden farkı nedir? İşte tüm detayları ile 5G teknolojisi ve Türkiye!

4,5G teknolojisinin ülkemizde kullanıma sunulmasının üzerinden geçen 1 ayın ardından hâlâ birçok insan bu teknolojinin bize ne kattığının farkında değil. 4,5G teknolojisi sayesinde akıllı cep telefonları servis sağlayıcıları ile çok daha hızlı veri transferi yapabilecek. Bu fark kendini en çok internet kullanımında gösterecek.

3G teknolojisi kullanıma sunulduğu ilk zamanlarda bizleri çok heyecanlandırmıştı. Fakat gün geçtikte ilerleyen ve gelişen teknolojinin hızına yetişemeyen 3G teknolojisi yerini büyük ağabeyi 4,5G‘ye bıraktı. Türkiye’de kullanıma sunulan 4,5G altyapısı sayesinde videolarda donma sorunu gibi sorunlar ortadan kalkıyor ve kullanıcılar çok daha hızlı bir şekilde internette sörf yapabiliyor.

5G’ye Ne Zaman Geçilecek?

5G teknolojisi şu anda dünyada birkaç ülkede denenmektedir. Fakat tam anlamıyla bu standarda geçiş yapmış bir ülke henüz yok. Uzmanlar tarafından yapılan tahminlere göre 5G teknolojisi 2020 yılı itibari ile dünyada yaygınlaşmaya başlayacak. Ülkemizdeki 4,5G altyapısı sayesinde 5G‘ye geçişin hızlı olacağı, 3G‘den 4,5G‘ye olan geçiş kadar gecikmeyeceği yönünde söylentiler de mevcut.

5g hizi ne kadar hizli
5G Hızı Ne Kadar?

5G teknolojisi, 4G teknolojisine kıyasla 10 kat daha hızlı olacak ve bu teknoloji sadece cep telefonlarının iletişiminde değil, birçok alanda işlere hız katacak.

Kategoriler: Diğer Rehber