08.03.2016 00:03

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Doodle Oldu!

Google, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Doodle'ına taşıdı. Peki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedir ve nasıl ortaya çıktı? İşte tüm detaylarıyla Dünya Kadınlar Günü!

Her yıl 8 Mart tarihinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü bu sene de Google’ın, özel gün ve olaylarda değiştiği Doodle’larına taşınan bir konu olmayı başardı. Peki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nasıl ve neden ortaya çıktı? Dünya Kadınlar Günü Nedir? İşte tüm soruları cevapları!

Dünya Kadınlar Günü Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenmiş ve tüm dünyada kutlanan uluslararası bir gün olarak karşımıza çıkıyor.

ABD’nin New York şehrinde, takvimler 8 Mart 1857’yi gösterdiğinde 40000 kişiden oluşan dokuma işçileri, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için grev yapmaya başladılar. Grev sırasında polis, aralarında kadınların da bulunduğu işçilere saldırdı ve işçileri fabrikaya kilitledi. Bu sırada fabrikada bir  yangın çıktı. Yangından kurtulmak isteyen işçiler, polisin fabrika önüne kurduğu barikatlar nedeniyle de fabrikadan kaçamayarak yanarak can verdiler. Can veren işçilerin 129’ü ise kadın işçilerdi.

Fabrikadaki acı olaydan sonra can veren kadınların anısına 1910 yılında Danimarka’da Uluslararası Sosyаlist Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanılması önerildi ve öneri kabul edildi. Ancak Dünya Kadınlar Günü her sene 8 Mart‘ta kutlanılmıyor, ilkbaharda anılıyordu. 1921 yılında Moskova’da yapılan 3.Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda ise 8 Mart olarak tarihi belirlenen ve “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”  ismi verilen, genel olarak bilinen adıyla Dünya Kadınlar Günü‘nün tarihi 8 Mart olarak kesinleştirilmiş oldu.