09.12.2016 20:18

99 Milyon Yıllık Dinozor Fosili Dünyanın Gidişatını Değiştirecek!

Çin’de yayınlanan Current Biology dergisinin haberine göre bir kehribar taşında 99 milyon yıllık dinozor fosili bulundu. Bu dinozor fosili dünyayı değiştirecek!

Çin’de eğitim veren küresel anlamda yer bilimlerinin gidişatına yön veren üniversitelerden biri olan Şing Lida’da görevli akademisyenler ve profesörler, uluslararası bilim çalışmaları yapan bir araştırma grubu ile yaptığı incelemeler sonrasında, Myanmar’ın yerel bir pazarında satılan kehribar taşında 3.85 santimetre uzunluğunda 99 milyon yıllık bir dinozor fosili bulunduğunu açıkladı. Sonuçları yine Çin’de yayın yapan Current Biology dergisi ile de paylan profesörler, bu çalışmalarının devam edeceğini ve önemli tarihlere ışık tutulacağını açıkladı.

dinozor-1

DİNOZOR FOSİLİNİN DOĞAL YOLLAR İLE KEHRİBAR TAŞINDA BULUŞTUĞU VURGULANDI

Dinozor fosilinin, dinozorun kuyruğu olduğunu söyleyen akademisyenler, “Myanmar bölgesi yerel pazarların kurulduğu bir bölge burada ki incelemelerimizde 3.85 santimetre uzunluğunda ki bu dinozor fosilini bulduk, incelemelerimiz 99 milyon yıllık olduğunu gösteriyor. Bölgede ki çalışmalarımıza yoğunluk kattık, olası fosillerin devamının bulunması için özel bir araştırma gerçekleştiriyoruz, diğer fosillerinde bulunması ile birlikte antik çağlara daha farklı bir bakış açısı kazandırabiliriz, bu bilim tarihi için çok önemli bir gelişmedir. Current Biology dergisine de çalışmalarımıza yardımcı tutumlarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.