22.11.2016 06:58

Adidas’tan Biyolojik Çözünebilir Ayakkabı Müjdesi

Okyanus atıklarından tasarlanan ayakkabılardan sonra bu defa da ünlü ayakkabı firması Adidas, doğada çözünebilir ayakkabılar üzerinde çalıştıklarını duyurdu!

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan UltraBoost Uncaged Parley ayakkabılar sadece okyanusa bırakılan atıklar ile üretilebilen ilk ayakkabı olarak tanıtılmıştı. Bunun altında kalmak istemeyen Adidas, petrol ve fosil yakıtlardan ürettiği ayakkabılardan vazgeçmek istediğini işaret eden bir ayakkabının duyurusunu yaptı. Adidas’ın, yeni tanıtacağı ayakkabılar %100 biyolojik olarak çözünebilir olacak!

Adidas %100 Biyolojik Çözünebilir Ayakkabı Üretiyor

adidas

Yapılan duyuruya göre şimdiye kadar petrol atıkları ile ürettiği ayakkabıları ile bilinen Adidas, ayakkabı için yeni bir ham madde bulmuş. Plastik ve örümcek ağından ilham alınan yeni sentetik yapının doğada tamamen çözünebilir özellikte olduğu iddia ediliyor. Adidas’ın Alman firması AMSilk’ten ham madde olarak anlaştığı bu ilginç yapının; çok yüksek gerilme mukavemeti ile birlikte ipliğe dönüştürülen genetiği değiştirilmiş bakteri fermantasyonu ile laboratuvar ortamında üretildiği gelen bilgiler arasında. Henüz prototip halde olan Adidas’ın yeni ayakkabıları sayesinde ünlü firmanın doğaya karşın daha saygılı bir firma olma yolunda gereken ilk adımı attığını söyleyebiliriz. Bakalım Adidas’ın yapmayı planladığı bu yeni doğada çözünebilir ayakkabılar başarılı olabilecek mi?