25.06.2017 21:50

Akıllı Telefon TRT Bandrolü Ne Zaman Kalkıyor? Neler Değişiyor?

TRT bandrolü sistemi hakkında beklenen karar alındı. Bundan sonra TRT bandrolü kararıyla beraber telefonlar çok daha ucuza satılacak. İşte detaylar.

Bir süredir teknoloji ürünlerinde, özellikle akıllı telefonlarda TRT bandrolü adı altında ek bir vergi sistemi uygulanıyordu. iPad serilerinden, akıllı telefonlardan, kişisel kullanım amaçlı bilgisayarlardan alınan TRT bandrolü vergisiyle beraber tüm bu ürünlerin satış fiyatları da belli oranlarla arttırılıyordu.

Özellikle akıllı telefonlarda verilen fiyata göre artış gösteren TRT bandrolü nedeniyle 200-300 TL arasında ekstra bir ücret ödemeniz gerekiyordu. Fakat bu karar artık değiştirildi. TRT bandrolü kaldırıldı. Peki süreç nasıl işleyecek? Sistem nasıl kaldırıldı?

TRT bandrolü Nasıl Kaldırıldı?

TRT bandrolü kaldırılmasıyla beraber süreç konusunda da bilgiler ortaya çıktı. Verilen bilgilere göre Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından TRT bandrolü sisteminin gerekli bir uygulama olmadığı gerekçesiyle Danıştay’a başvurmuş.  Yapılan bu başvurunun ardından itiraz yerinde bulunmuş ve Danıştay kararıyla beraber Bakanlık TRT bandrolü alımlarına son verdiklerini açıkladı.

TRT Bandrolü

TRT bandrolü kararının hemen ardından merak edilen konu ise yeni sistemin nasıl uygulanacağı. Bu kararın ardından çok kısa bir süre içerisinde akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarda en az 200 TL miktarında indirim yapılacağı belirtiliyor. Bir sonraki dönemde mi yoksa hemen mi uygulanacağı kesin olmayan kararın, tüm modelleri kapsayacağını da belirtelim. Firmaların bu kararın ardından telefon fiyatlarını nasıl değiştirecekleri de merak konusu. Her firmada fiyat düşüşü yaşanmayabilir.