28.11.2016 09:30

Akıllı Telefonlarda Pil Tasarrufu Yöntemleri

Akıllı telefonlarınız çok çabuk mu şarj tüketiyor? Android şarj tüketimi çok mu yüksek? Sizler için etkili pil tasarrufu yöntemlerini bir araya getirdik!

Akilli-telefon-batarya-tasarruf-yontemleri

Bilindiği gibi akıllı telefonlarda yeni eklenen özellikler ne kadar artarsa artsın, özellikle şarj konusunda gerek Android, gerek iPhone kendi içinde farklı detaylara sahip ve her iki işletim sisteminin de en büyük problemi (en azından bazı insanlar için) akıllı telefon pil sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Sizlere bu yazımızda, daha uzun süre şarj tüketimi / pil tüketimi konusunda tasarruf yöntemleri vereceğiz.

Pil Tasarrufu için Öncelikle Şarj Tüketimini Gözden Geçirin

Öncelikle şarj tüketimini gözden geçirelim ve bu konuda elimizde olan mevcut enerji tüketen uygulamalara bakalım. Genellikle cihazlarda kullanılan sabit uygulamalar var. Örneğin WhatsApp ya da diğer mesajlaşma uygulamalarının içinden en sık kullandığınız uygulama ne ise, onun dışındaki uygulamaları durdurabilir ya da sürekli çalışmasını kapatabilirsiniz. Bu sayede arka planda çalışan uygulama sayısından dolayı oluşan fazla pil tüketimi azalmış olur ve pil tüketim süresini bir nebze daha da artırabilirsiniz.

Akıllı Telefonu Minimum Ayarlar ile Optimize Edin

Cihazımızda kullandığımız ayarları, otomobillerin yakıt ayarı gibi düşünebilirsiniz. Ekonomi modu, spor modu ya da benzeri modlar gibi düşünürsek, akıllı telefonumuzu ekran ışık ayarlarını en düşük değere çekerek (en azından bizi tatmin edecek derecede), bu konuda büyük bir tasarrufa gidebiliriz. Çünkü biliyoruz ki bu konuda ciddi bir enerji tüketimi söz konusu ve aydınlatma sistemleri ilk ayar yapacağımız konu olarak çıkıyor karşımıza. Modern dünya insanının en büyük dertlerinden birisi olan şarj sorunu durumunu bu ufak ama etkili ayarlar ile ciddi derecede optimize edebilir, düzene sokabiliriz.

Kategoriler: Mobil Rehber