08.11.2016 04:43

Alman Telekom Firmasından Anti-Drone Sistemi!

Son yılların en büyük icatlarından olan drone’lar artık faydadan çok zarar vermeye başladı. Bunu gören Alman firması T-Mobile anti-drone sistemini geliştirdi!

Çağımızın en büyük icatlarından olan uçan minik insansız helikopterler yani drone’lar ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da bazı konularda sıkıntı oluşturabiliyorlar. Özel hayatın mahremiyetini engellediği veya devlet tesislerindeki sır niteliğindeki çalışmaların drone aletler ile çalınması gibi problemlerden dolayı bazı firmalar drone avlayan silahlar ve sistemler geliştirmeye çalışıyor. İşte bu kapsamda çalışmalarını sürdüren firmalardan birisi olan Almanya’nın Telekom firması T-Mobile, bu yıl anti-drone sistemleri üzerine yaptıkları çalışmayı kullanıma süreceklerini duyurdu!

Anti-Drone Güvenlik Sistemleri Geliyor!

googl-drone-tasimacilik

T-Mobile üzerinde çalıştıkları proje sayesinde; Hava alanları, stadyumlar gibi drone cihazların uçmasının güven teşkil etmediği yerlerde minik robotların kolaylıkla engellenebileceğini öne sürüyor. Elimize ulaşan diğer bilgilere göre ise T-Mobile’ın geliştirdiği sistemin Amerikan ürünü olan Dedrone anti-drone silahlına benzer nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. İki sistemin en büyük ortak noktası ise drone’ları avlamak için ultrasound dalgalar kullanacak olması. Ülkemizde de benzer anti-drone sistemler üzerine girişimlerin olduğunu biliyoruz. Sizce de artık hayatımıza renk katan drone cihazların faydadan çok zarar verdiğini söylesek yanılmış olmayız değil mi?