19.11.2016 07:09

Amazon.com’dan Şifrelerinizi Değiştirin Uyarısı!

Black Friday’in yaklaştığı şu günlerde Amazon.com’dan ilginç bir uyarı geldi. İşte Amazon.com’un güvenlik nedeniyle kullanıcılarına gönderdiği e-mail!

Son birkaç haftadır ünlü satış sitesi Amazon.com’un Almanya versiyonun Türkiye’ye açıldığının haberi ortalıkta dolaşıyor. Hatta hatırlarsanız bu bilgiyi Türkiye’de ilk kez Technolat ekibi olarak biz paylaşmıştık. Amazon’da önce kargo ücretlerinin kaldırılması (amazon.de) daha sonrasında ise sisteme Türkçe dil desteğinin eklenmesi haberleri elimize ulaşırken daha fazla ne yapabilirler diye düşünmeye başlamıştık. İşte bizi şaşırtmaya devam eden alışveriş sitelerinin babası diyebileceğimiz Amazon.com kullanıcılarına hiç beklenmedik bir mail gönderdi!

Amazon.com’un Kullanıcılarına Gönderdiği Mail

amazon

Amazon.com dün gece saatlerinde gönderdiği maille kullanıcılarını telaşlandırdı. “Giriş şifreniz değiştirilmiştir” başlığı ile gelen mailde Amazon.com ekibinin aldığı bir haber sonrasında güvenlik sebebi ile bazı kullanıcılarının şifresini sıfırladığı yazıyor. Uyarıya bir link ile devam eden Amazon.com, kullanıcılarına şifrelerini değiştirmek için “şifremi unuttum” fonksiyonunu kullanmaları gerektiğini de ekliyor.

Amazon.com’daki Güvenlik Açığı

Bildiğiniz üzere Amazon.com kart bilgilerini kayıt altına alan ve bünyesinde tutan bir alışveriş sitesi. Yani bir kez yaptığınız alışveriş sonrasında kart bilgileriniz kayıt ediliyor ve tekrar girmek zorunda kalmıyorsunuz. Bu özellik her ne kadar kolaylık gibi algılansa da şifrenizi bilen birisinin kendi adresine bir alışveriş geçebilmesi gibi bir güvenlik açığı doğuruyor. Ayrıca sistem yurt dışında bulunduğu için 3D secure özelliğini desteklememesi nedeniyle telefon onayının ortadan kalkması da güvenlik açığına tuz biber ekiyor. Bu nedenle Amazon.com‘un yaptığı şifreleriniz değiştirin uyarısını şiddetle dikkate almanızı mail size ulaşmamış bile olsa Amazon.com’daki şifrenizi herkesten saklamanızı ve basit şeyler seçmemenizi öneriyoruz!