06.11.2016 00:05

AMD Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Dünyanın en büyük ekran kartı üreticilerinden AMD sürekli olarak ekran kartları için güncelleme yayınlıyor. Peki, AMD Ekran Kartı Güncellemesi nasıl yapılır?

Gerek oyun bilgisayarlarında gerekse de ofis bilgisayarlarında en önemli bilgisayar bileşenleri ekran kartları olarak gösterilebilir. En az işlemciler kadar önemli olan ekran kartları kullanım amaçlarına göre değişmekle beraber birçok farklı donanım özelliklerine de sahip olabiliyor. Bu alanda en çok adı duyulan markalardan birisi de AMD.

NVIDIA ile beraber en büyük ekran kartı üreticilerinden biri olan AMD kartları kullanıcıların da en çok tercih ettiği kart serileri olarak biliniyor. Tabi ekran kartının donanım özellikleri ne kadar yüksek olursa olsun, ekran kartı nesli ne kadar yeni olursa olsun bu konuda kullanıcıların mutlaka yazılım desteğini de ön planda tutması gerekiyor. Zira AMD sürekli ekran kartları için performans iyileştirmeleri içeren güncellemeler yayınlıyor. Bu sayede AMD katlarında da performans artışı sağlayabiliyorsunuz. Peki, AMD ekran kartı güncellemesi yapmak için hangi ayarları kullanmak gerekli bakalım.

Kontrol Merkezini Kullanarak AMD Ekran Kartı Güncellemesi Yapmak

AMD tarafından geliştirilen kontrol paneli sayesinde artık ekran kartlarını güncellemek oldukça kolay.

AMD-ekran-kartı-güncelleme
  • İlk olarak ekran kartı kontrol merkezine giriş yapmanız gerekiyor. Son seri ekran kartlarıyla gelen güncellemelerden sonra Crimson adını olan kontrol merkezine girmeniz gerekiyor. AMD ekran kartları için kontrol merkezi olan Crimson uygulamasına girdikten sonra ise ana ekranda yer alan üst sekmelere gelmeniz gerekmekte.
  • Buradan yazılım sekmesi altından “güncellemeleri kontrol et” sekmesine tıklamanız ve güncelleme penceresini açmanız gerekli. Şimdi buradan ekran kartı güncelleme denetleme işlemini yaptıktan sonra eğer yeni bir güncelleme varsa otomatik olarak indirilecektir. Daha sonra indirilen güncellemeyi kurmanız gerekiyor. Bu noktada ister AMD tarafından önerilen hızlı yükleme ayarlarını kullanabilir isterseniz de güncelleme yüklemesini özelleştirebilirsiniz.

NOT: Ekran kartınız Crimson güncellemesini almayan eski serilerden biri ise ekran kartınızın güncellemelerini kontrol etmek için AMD Drivers sitesini kontrol etmeniz gerekiyor. Buradan ekran kartı modelinizi girip AMD ekran kartı güncellemesi işlemini yapabilirsiniz.

Kategoriler: Rehber