15.12.2016 08:00

AA, 97 Yıllık Arşivini Turkcell’e Emanet Etti

Anadolu Ajansı(AA), Turkcell ile anlaşma yaparak dev arşivini Turkcell'in Gebze'deki Veri Merkezi'ne taşıdı. İşte dev AA arşivi ve anlaşmanın detayları!

AA, veri merkezinde bulunan yaklaşık olarak 97 yıllık arşivinin bir kopyasının güvenliğini Turkcell’in Gebze’de yeni kurduğu veri merkezine emanet etti. Bu sayede Anadolu Ajansı’nın dev arşivi güvenli bir şekilde saklanabilecek.

AA ve Turkcell Anlaşma İmzaladı!

AA, Turkcell ile yeni bir anlaşma imzaladı. Ankara’da bulunan Genel Müdürlükte depolanan tüm haber arşivi Turkcell Gebze Veri Merkezi’ne aktarıldı. Ajansın verdiği haberleri 7 gün 24 saat boyunca sürekli hale getirmek için arşivlere de önem verildiği belirtildi.

Türkiye’nin hafızası olarak düşünülen Anadolu Ajansı arşivi, doğal afetler yüzünden oluşabilecek zararlara karşı koruma altına alındı. Bilişim sistemlerinde kesintisiz hizmetler vermek için tüm arşivini Türkiye’nin bu alanda hizmet veren sayılı şirketlerinden biri olan Turkcell’e emanet eden AA, güncel haberlerin bir kopyasını da eş zamanlı olarak Turkcell Veri Merkezi‘ne gönderecek.

Kamu kurumlarının ve özel sektörün bu alandaki ihtiyaçlarına yönelik olarak açılan Turkcell Veri Merkezi, siber saldırılara karşı da üst düzey güvenlik önlemleri ile korunuyor. 9 büyüklüğünde bir depremde dahi hizmet vermeye devam edecek şekilde planlanan ve kurulan Turkcell Veri Merkezi, kesintisiz hizmet verme kapasitesine sahip.