21.05.2016 23:00

Android 6.0 Marshmallow’un Gizli Özellikleri

Yayımlanmış en yeni Android sürümü olan Android 6.0 Marshmallow özellikleri bu yazıda! En iyi Marshmallow özellikleri nedir? İşte Marshmallow özellikleri!

android 6.0, marshmallow özellikleri

Android kullanıcıları 6.0 Marshmallow sürümünün duyurulması ile heyecanlanmıştı. Kısa sürede hızlı bir gelişim gösteren Marshmallow, günümüzdeki birçok akıllı telefona hizmet eden Android sürümü durumunda. Android 6.0 Marshmallow kullanımının yaygınlaşması ile birçok kullanıcı Marshmallow’un gizli özelliklerini merak etmeye başladı. Her yeni Android sürümü duyurulduğu zaman mutlaka sisteme yeni bir gizli özellik eklenir ve genellikle bu gizli özelliklerin fazla sözü edilmez. Android 6.0 Marshmallow’da da aynen bu şekilde oldu ve birçok kullanıcı mevcut Android işletim sisteminin kendilerine ne gibi imkanlar sunduğu hakkında pek bir bilgisi yok.

Android 6.0 Marshmallow Özellikleri

Dosya Yöneticisi

Söz etmeden geçemeyeceğimiz bir özellik olan Dosya Yöneticisi özelliği Android 6.0 Marshmallow Özellikleri arasında en çok ilgi çeken özelliklerden biri. Yıllardır Android işletim sistemi kendi içinde bir dosya yöneticisi barındırmıyordu. Android 6.0 Marshmallow ile bu durum ortadan kalktı ve artık Android işletim sistemi kendi dosya yöneticisi uygulamasına sahip.

Dosya Yöneticisi uygulamasını çalıştırmak için Ayarlar > Depolama ve USB > Keşfet yolunu takip edebilirsiniz.

Kilit Ekranı Mesajı

Yıllardır büyük merakla beklenen bir özellik olan Kili Ekranı Mesajı sayesinde telefonunuz kilitliyken kilit ekranınızda bir mesaj gösterebilirsiniz. Bu sayede telefonunuzun çalınması halinde kilit ekranına yazdığınız ulaşım bilgileriniz aracılığı telefonunuzu bulan iyi niyetli kişi size ulaşabilir.

En dikkat çeken Android 6.0 Marshmallow Özellikleri arasında yer alan Kilit Ekranı Mesajı özelliğini aktif etmek için Ayarlar > Güvenlik > Kilit ekranı iletisi yolunu takip edebilirsiniz.

Özelleştirilebilir Hızlı Ayarlar Paneli

Android işletim sisteminin bir klasiği olan yukarıdaki bildirim çubuğunu çektiğimiz zaman aşağıya doğru gelen bildirimler ve hızlı ayarlar panelinde yer alan hızlı ayarları özelleştirmek mümkün. En sevdiğimiz Android 6.0 Marshmallow özellikleri arasında yer alan bu özelliği aktif etmesi de bir o kadar eğlenceli.

Bildirimler panelini açın ve Ayarlar butonuna 10 saniye kadar basılı tutun. Ardından Ayarlar uygulamasını çalıştırıp alt tarafta yer alan Sistem Arayüzü Ayarlayıcısı sayesinde hızlı ayarları özelleştirin.

Uygulama İzinleri

Android 6.0 Marshmallow ile gelen yeni özellikler arasında kullanıcıların en çok ihtiyaç duyduğu ve beğendiği bir özellik olan Uygulama İzinleri Yöneticisi sayesinde uygulamaların sizin hangi verilerinize ulaşabileceğini ayarlayabiliyorsunuz.

Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama seçin > İzinler yolunu takip ederek uygulama izinleri yöneticisine erişebilirsiniz.

Pil Optimizasyonu

Android 6.0 Marshmallow özellikleri arasında kullanıcıların en çok ilgisini çekeceğine inandığımız bu özellik sizin kullanım alışkanlıklarınıza göre arkaplanda çalışan uygulamaları yönetiyor. Kısaca Android 6.0 Marshmallow’da pil optimizasyonu için ek bir uygulamaya ihtiyacınız yok.

Kategoriler: Liste