26.05.2017 13:42

Android için Yeni Tehlike Cloak and Dagger Virüs

Cloak and Dagger adı verilen yeni bir Android virüsü ortaya çıktı. Cloak and Dagger virüsünün neden olduğu sorunlarında oldukça ciddi olduğu belirtildi.

Android işletim sistemi her ne kadar çok sık güncellemeler alıyor olsa da hala Android işletim sisteminin güvenlik açıkları tatmin edici derecede kapatılmış değil. Mevcut güvenlik açıkları bir yana dursun, akıllı telefon dünyasının en çok kullanılan işletim sistemi olması nedeniyle Android işletim sistemi için geliştirilen casus yazılımlara da her geçen gün yenisi ekleniyor. Son gelen haberlere göre yeni tehlike ise Cloak and Dagger virüsü. Android kullanıcılarını oldukça sıkıntıya soktuğu ortaya çıkan yeni virüsün tehlikeleri için güvenlik uzmanları belli başlı uyarılarda da bulundu.

Cloak and Dagger Virüsü Nasıl Bir Soruna Neden Oluyor?

Güvenlik uzmanlarının önerilerine geçmeden önce Cloak and Dagger virüsünün nasıl sorunlara neden olduğundan bahsedelim. Cloak and Dagger virüsünün amacı kullanıcıların cihazına gizli uygulama yüklemek ve kullanıcıların tüm klavye verilerini kayıt altına almak. Virüsün bu yönünü değerlendirdiğimizde oldukça tehlikeli olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Özellikle reklam bağlantılarından telefona bulaşabildiği belirtilen Cloak and Dagger virüsü, uygulamaların içerisinde de yer alıyor.

Virüsün tüm telefonu ele geçirmesi içinse sadece sistem uyarı penceresi izni alması yeterli oluyor. Google Play Store uygulamalarında da yer aldığı iddia edilen virüsten korunmak içinse kullanıcıların mutlaka virüs taramaları yaptırmaları gerektiği belirtiliyor. Bunun dışında söz konusu açık için Google tarafından da bir açıklama yapılmış durumda. Cloak and Dagger virüsü için yapılan açıklamada Google, sorunu çözmek için yeni güncellemeler yayınladığını ve güncellemelerin dışında Android O işletim sisteminde Cloak and Dagger ve benzeri virüsleri engelleyecek yazılım düzenlemeleri yaptığını da belirtti.