26.08.2016 09:06

Android Nougat Güncellemesi Alamayacak mısınız?

Android Nougat güncellemesi alabilecek telefonların listesi belli olurken, bazı modellerin Nougat'a geçiş yapamama sebepleri Qualcomm'a bağlanıyor. Peki neden?

Daha önce HTC, One M8 modeli için telefonun son Android sürümüne kadar güncelleneceği sözünü vermişti fakat M8 için sınır çizgisi Android 6.0 Marshmallow olacak ve bunun için de çipset üreticisi Qualcomm’u suçlayabilirsiniz! Yani Android Nougat‘ın gelmemesiyle üretici firmaların doğrudan bir ilgisi bulunmuyor.

Nexus 5 için de aynı durum geçerli ve olayların perde arkasında bulunan firma Qualcomm. Rom geliştiricisi ve HTC’le ilgili haberleri veren LlabTooFeR’e göre, Qualcomm artık Snapdragon 800 ile Snapdragon 801 işlemci çipsetleri için yeni güncellemeler yayınlamayacak. Bu da eski nesil telefonların, Android Nougat‘a geçiş yapmasına engel olacak.

One 8 ve Pek Çok Model Android Nougat’a Geçemezken, Sorumlu Qualcomm İlan Edildi

Bu çipsetlerden gücünü alan HTC One M8 ve Nexus 5 modelleri, bu sebeple de Android 7.0 Nougat güncellemesini alamayacak. Ayrıca Qualcomm’un kararından ötürü Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Note 3, LG G3 ve Sony Xperia Z3 gibi önemli modeller de Android Nougat işletim sistemine geçiş yapamayacak. Aslında bu modellerin pek çoğu Android Nougat‘a geçmekte sorun yaşamayacak olsa da, Qualcomm’un sürücü güncellememe kararı hepsini etkileyecek.

Dolayısıyla, şu anki durumda Android Nougat güncellemesini alamayacak olanların suçlaması gereken telefon üreticileri değil, bizzat Qualcomm’un kendisi.