05.07.2016 18:09

Android’de HummingBad Yazılım Uyarısı

Android'de büyük tehlike. HummingBad zararlı uygulaması Türkiye'de dahil olmak üzere dünya genelinde 10 milyondan fazla telefona kurulmuş durumda.

Android İşletim Sistemine sahip olan telefonların başı bir türlü zararlı uygulamalardan kurtulmadı. Dünyada en çok işletim sistemine sahip olan akıllı telefon Android’den başkası değil ancak en çok zararlı yazılımın olduğu telefonlarda Android işletim sistemini kullanıyor. Sorumlusu genel olarak işletim sisteminin sahibi olan Google gibi gösterilse de yine de kullanıcıların da dikkat etmesi ve zararlı reklamlar aracılığı ile telefonlarına her uygulamayı indirmemesi gerekiyor.

HummingBad Nedir?

Android‘de büyük tehlike uyandıran uygulamalar kaldırılmaya çalışılıyor ancak bir türlü bitebilmiş değil çünkü Google Play‘a uygulama yüklemek ve telefonlara program indirtmek zor bir şey değil. Son zamanlarda sıklıkla duyulan HummingBad uygulaması kullanıcıların telefonunu ele geçirerek onlara internette sürekli olarak reklam pencereleri açıyor. Bu zararlı yazılımın sahipleri yaptıkları hileli yöntem ile ayda 300 bin dolardan fazla reklam geliri elde ediyor. Yapılan araştırmalara göre HummingBad uygulaması dünya genelinde 10 milyondan fazla telefona indirilmiş durumda. Türkiye’de ise ortalama 450 bin‘e yakın telefonda bu uygulamanın var olduğu düşünülmektedir. Android işletim sistemine sahip olan telefon kullanıcılarının dikkatli olması ve Google Play dahil olmak üzere internette gördükleri her APK uygulamasını indirmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde zararlı yazılımlar ile telefonları ele geçirilebilir ve bilgileri üçüncü kişilere para ile satılabilir.