19.01.2018 19:21

Anne-Babalar! Siber Zorbalık Konusunda İşte Size 10 Erken Uyarı İşareti

"Anneciğim, benim fiziğim kötü mü?" sorusu sıradan bir soru mudur sizce? Kendine güveni olmayan bir çocuğun sorabileceği olağan bir soru gibi mi geliyor?

 

Peki, siber zorbalığın ilk uyarı işareti olabilir mi?

İlk ikisine cevabınız hayır ise son soruya neden olmasın demeliyiz. Çünkü özellikle çocuklarda siber zorbalık, çocuğun kendine duyduğu saygıya ve öz kimliğine zarar verir ve zayıflatır.

Bunu mutlaka hatırınızda tutun, Siber Zorbalık demek, bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi cihazları kullanarak çevrimiçi ortamda bir insanla uğraşmak, onu küçümsemek, korkutmak ve tehdit etmek demektir. Amerika’daki gençlerin dörtte üçüne yakını siber zorbalık mevzusunda oldukça kaygılıdır. Megan Meier Vakfı’nın tespitlerine göre, geçen sene Amerika’daki çocukların 13 milyondan fazlası siber zorbalıkla karşı karşıya kalmış ve kalmaya devam etmektedir. Bu internet kavramı, çocuğun bunalıma girmesine, kendisiyle alakalı bir çok şüphe duymasına neden olmakta ve belki de intihara götürmektedir.

Ne yazık ki, siber zorbalığa mazur kalan çocukların bu gayretlerini dile getirmesi çok da mümkün olmuyor: On mağdurdan yalnız bir tanesi ailesini haberdar ediyor. İşte ebeveynlerin siber zorbalığı belirleyebilmesi için çalışmalarımız neticesinde tespit edilen 10 erken uyarı işareti:

Yanlış Yapma, Bir Şeyin Üstesinden Gelememe, Bir İşi Başaramama Korkusu

Çocuklar için geçerli olmak üzere, kendine olan saygıları ve öz kimlikleri tehdit edildiğinde, aslında yeterince iyi olduklarını kanıtlamak isterler. Esasen yanlış bir iş yaptıkları zaman siz onlara sevginizi gösterdiğinizde, ilginç bir şekilde bunu hak etmediklerini düşüneceklerdir.

Kendine Değer Vermeme ve Kendini Suçlu Görme

Çocuklar bir çeşit kaybolmuşluk duygusu yaşarlar ve kendilerine güvenlerini de olmaz. Bu dünyanın bir parçası olmadıklarına inanmaya başlarlar çünkü bunu söyleyen etrafındaki insanların söylemlerini çok ciddiye alırlar.

Bu durumu, çocuğunuza yapması için evde bir takım vazifeler verdiğinizde ve onun okul hayatında zorlandığını gördüğünüzde kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Kısaca, çocuklar kendilerini işe yaramaz, kafası çalışmayan, çirkin vs. gibi hissederler. Çocuklarınızın konuşmalarına odaklanın. Bu, her şeyi fazlasıyla ortaya çıkarır.

Hiper-anksiyete ve Endişelenme Sonucu Uykusuzluk Hastalığı

Uykuya dalmayı psikolojik boğuşmalar zorlaştırırlar. Böyle bir durumu sizin fark etmenizi önlemek için çocuklar uyuyor taklidi yapabilirler, daha sonra da siz yattıktan sonra sabaha kadar uyanık kalabilirler.

Sinir Bozukluğu, Sinirlilik Hali, Asabiyete Yatkınlık

Çocukların duygusal yapısı çok narindir. Bir anda ağlayabilirler. Herhangi bir tepki, çocuğun psikolojisinin dağılmasına ya da onun çıldırmasına neden olabilir.

Yetersiz Olduğu Düşüncesiyle Kendini Cezalandırma ve Kendine Zarar Verme

Uygun bir yöntemle “eski halini kazanma” diyebileceğimiz durum için kendisine bakışında ve çevresindeki insanların ona bakışında bir nevi toparlanma ve yenilenmeye ihtiyaç duyar. Kimliği ve öz değeri çöktüğü andan itibaren bu durumlar hiç bir koşul aranmaksızın meydana gelir.

Eskiden Keyif Veren Şeylere ve Hayata Olan İlginin Yok Olması

Bütün çocukların sevdiği, ilgilendiği ya da takıntılı oldukları alanlar vardır. Mesela, çocuğunuz örme, el işleri vb. hobilerle ilgilenmekten hoşlanıyorsa ve aniden bu hobisinden vazgeçerse ve ayrıca bu kadar hoşlandığı bir faaliyetten tiksinirse, bu sizin için mutlak bir işarettir.

Çok Yeme ya da Yemeğe Karşı İsteksizlik

Yeme alışkanlığındaki radikal değişiklikler bir şeylerin olumsuz yönde gittiğinin ciddi bir göstergesi olabilir. Çok yeme ya da yemeğe karşı isteksizlik durumu için aslında birçok sebep vardır. Tıpkı siber zorbalığın onlardan bir tanesi olduğu gibi.

Bir Şeye Zarar Verme İsteği

Çocuğunuz tırnak yemiyorken ve etrafındaki hiçbir şeye zarar vermezken bir anda bunları yapmaya başlarsa bunu önemseyin. Aslında bu, çocuğun negatif psikolojiden sıyrılmak ve acıdan kaçmak için bulduğu bir yöntem olabilir.

Yalnızlık Hissi

Çocuk toplum içine girmekten kaçınır ve insanlardan uzaklaşır. Kendine verdiği değer yok olduğu andan itibaren iletişim, ona daha çok zarar vermeye başlar. Toplum içinde bulunmaktan rahatsızlık duyar. Çocuklar, çevredeki insanların yargılayıcı bakışlarından ve zavallı gibi muamele etmelerinden çekinirler.

Okul Performansında Düşüş

Çocuğun konsantrasyon, karar verme, derste öğretmenlerini takip etme ve verilen görevleri yerine getirme gibi problemleri vardır. Çok çabuk kırılırlar. Yapmak istedikleri tek şey bunu geçiştirmektir.

Buna karşı mücadele etmek, ayakta kalmak, ona dayanmak gerçek kurtuluş değildir. Siber zorbalığa katlanılması çok zordur. En iyi çözüm onu ​​ortaya çıkarmak ve yok etmektir.

Bu belirtilerin ergenlik kaynaklı değil de, siber zorbalık sebebiyle olduğundan emin olmak için tüm ebeveynler, ebeveyn kontrollerini kullanmalıdır. Anne-Baba kontrolleri, izleme araçları olarak dizayn edilmişlerdir ve çocuğunuzun yaşamında karşılaştığı şeyleri tam anlamıyla size aktarabilirler. Siber zorbalara çok dikkate etmek gerekir çünkü sosyal medyayı, Ask.fm gibi anonim siteleri, mesajlaşma uygulamalarını kullanmaya başladıklarından beri, ebeveyn kontrolleri önem kazanmış ve bu platformları izleyebilme ve onları engelleyebilmedeki etkinliğini ispatlamıştır.

Teknoloji dünyasında takip etme alanında ebeveyn kontrolü programı olan anne-baba denetim uygulaması gibi birçok uygulama vardır. Bu kadar çeşitlilik içinde, ebeveynler kendi ihtiyaçlarına göre en uygun olanı seçebilirler.

Siber zorbalık işaretlerini tespit etmek ve belirlemek kolaydır, tabii o işaretleri biliyorsanız. Bunun yanında, yardım özelliğine sahip uygulamalar da çok etkili olabilir. Sadece kapsamlı bir yaklaşım, siber zorbalığı belirlemeye ve bu sorunu kökünden çözmeye yardımcı olur.

 

Kategoriler: Diğer
Etiketler: