09.03.2016 21:53

Antivirüs Programlarının Özellikleri ve Avantajları Neler?

Antivirüs programları, sanal güvenliğin sağlanmasında vazgeçilmez bir rol üstleniyorlar. Peki antivirüs programlarının özellikleri ve avantajları neler?

Bilgisayarlarınız için vazgeçilmez programlardan olan antivirüs programları artık akıllı telefonlarda da vazgeçilmez uygulamalar arasında yer alıyor. Mobil cihazlar için de, tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi güvenlik ve cihaz performansını arttırmak için bir çok antivirüs programı sunuluyor. Antivirüs programlarının zararlı yazılımları engellemesinin yanı sıra bir çok faydalı ve kullanışlı özellikleri de var.

Peki antivirüs programlarının avantajları neler? Mobil cihazlarda antivirüs uygulamlarının faydaları neler oluyor? Antivirüs programlarının özellikleri neler? İşte tüm bu soruların cevapları!

Antivirüs Programlarının Özellikleri ve Avantajları

Kaybolan veya Çalınan Telefonunuza Uzaktan Erişim

Telefonunuzun çalınması durumunda antivirüs programınızdaki hesabınız sayesinde başka bir telefondan ya da bilgisayardan telefonunuza uzaktan erişim sağlayarak telefonunuzun konumunu öğrenebilir veya erişilmesini istemediğiniz özel dosyalarınızı uzaktan silebilirsiniz.

Kaybolan veya Çalınan Telefonunuzu Elinde Tutan Kişinin Fotoğrafını Çekme ve Konum Bulma

Telefonunuzu kaybetmeniz veya çaldırmanız durumunda bilgisayarınızdan antivirüs programınızın hesabına giriş yaparak, telefonunuzun telefonu elinde tutan kişinin fotoğrafını çekmesini ve konumunu mail adresine göndermesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzun ekranına, telefonu bulan kişinin size ulaşmasını sağlayabilecek not bırakabilirsiniz. Telefonu bir yerlerde unuttuğunuzda acaba çaldırdım mı diye yaşayacağınız korku dolu dakikaları yaşamamak için bu özelliği kullanmanızda fayda var.

Telefonunuz Sessiz Modda Bile Olsa Telefonun Sesli Çalmasını Sağlama

Sessizde olan telefonunuzu bulamıyorsanız her yeri aramak zorunda kalmadan, telefonunuzu sessiz modundan çıkartabilirsiniz. Özellikle, telefonununu sürekli sessiz modda unutanlar için bu özellik bir hayli kullanışlı olacaktır.

İstenmeyen Numaraları ve Mesajları Engelleme

İstemediğiniz numaraları engelleyerek, telefonlarınıza o numaralardan gelen çağrıları ve mesajları engelleyebilirsiniz. Hepimizin muzdarip olduğu reklam ve pazarlama mesajlarını engellemek için de bu özellik katkı sağlıyor.

Akıllı Telefonunuzu Uzaktan Kilitleme

Antivirüs programınız sayesinde kaybolan veya çalınan telefonunuzu uzaktan kilitleyerek kullanılmasını engelleyebilirsiniz.
çok faydalı ve kullanışlıdır.Evde birçok kez kaybettiğim telefonumu bu şekilde buldum.

Uygulama Şifreleme

Girilmesini istemediğiniz dosya veya uygulamalarınıza şifre koyarak meraklı arkadaşların girmesini engelleyebilirsiniz.Tabi ki meraklı arkadaşları engelleyebilecek uygulama henüz geliştirilebilmiş değil.

Web Koruması

Antivirüs programları veya uygulamaları, cihazlarınızdan giriş yaptığınız riskli ve zararlı internet sitelerine erişiminizi engelleyerek güvenliğinizi arttırmada yardımcı oluyorlar.

Pil ve Performans Ayarları

Kişisel Ayarlarınızı yaparak, cihazlarınızın performansını arttırabilir ya da pil sürenizi uzatabilirsiniz. Belli bir şarj seviyesinin altında ekran parlaklığının ayarlanması, mobil verinin otomatik kapatılması sayesinde şarj sürenizin çok daha uzun gitmesini sağlayabilirsiniz. Benim gibi sürekli mobil veriyi kapatıp açmaya üşenen arkadaşlar için bu özellik çok kullanışlıdır.

Antivirüs programları sayesinde birçok farklı program kullanmak zorunda kalmadan tek bir programdan bütün özellikleri kullanabilirsiniz. Ayrıca belirtmeden geçmeyelim bahsedilen özellikleri kullanabilmek için bazı antivirüs programlarında birtakım ücretler ödemeniz gerekebiliyor. Başka bir yazımda ise akıllı telefonlar için popüler antivirüs programlarının incelemelerini yaparak ne kadar performanslı çalıştıklarını inceleyeceğim.

Popüler Antivirüs Programları Neler?

Kaspersky Internet Security
Mcafee ( Security & Power Booster )
Eset ( Mobile Security & Antivirüs )
Avg
Norton Security
Bitdefender Antivirüs
Anti-virüs Dr.Web
360 Total Security
CM Security

Kategoriler: Rehber