01.10.2016 15:39

Apple, Facetime İçin Açılan Davayı Kaybetti!

Apple’ın başı bu aralar açılan davalarla dertte iken bir davadan Apple’ın aleyhinde karar çıktı! İşte Apple’ı 302 milyon dolar zarara uğratan dava!

Şu sıralar teknoloji firmaları trol patent davaları ile uğraşmak için bir hali mesai harcıyor. İşte o davalardan biri olan; Apple ile VirnetX arasında 2010 yılından beri sürmekte olan Facetime davası sonuçlandı. Dava sonucuna göre patent trolü olarak bilinen VirnetX firması Apple’dan tam 302.4 milyon dolar para kopardı. 302 milyon dolarlık zarara uğrayan Apple’dan henüz konu hakkında bir açıklama gelmedi! İşte VirnetX’in Apple karşısında kazandığı Facetime patent davası!

Apple 302 Milyon Dolarlık Zararda!

Reuters’in haberine göre 6 yıldır Apple ile patent trolü namıyla ün yapmış firma olan VirnetX arasında sürmekte olan Facetime davası sonuçlandı. Dava sonucunda açtığı patent davaları ile teknoloji firmalarının şu sıralar uğraşmakta olduğu firma VirnetX haklı bulundu. Bu davada Apple’ın Facetime videolu görüşme özelliğindeki birkaç teknik teknolojinin VirnetX tarafından daha önce üretildiği iddia ediliyordu. Ayrıca Apple’ın trol patent davaları ile olan hesaplaşması bu dava ile bitmedi. Yine Apple ile aynı firma arasında iMessage programı üzerinde sürmekte olan bir patent davası daha bulunuyor. Bakalım Apple bu davalarla nasıl başa çıkacak!