29.03.2016 20:38

Apple iOS 9.3 Güncelleme Sorununun Çözümü

Apple cihazlarına yeni iOS 9.3 güncellemesi geldi. Fakat iOS 9.3 güncellemesinin bazı eski cihazları bozduğu ve kullanılamaz hale getirdiği anlaşıldı.

Apple cihazlarına yeni iOS 9.3 güncellemesi geldi. Fakat iOS 9.3 güncellemesi eski cihazları bozduğu ve kullanılmaz hale getirdiği anlaşıldı. Özellikle iPad 2 bu güncelleme ile tamamen kullanılmaz bir hale geliyor. Apple, iOS 9.3 güncellemesinin sorunlarını çözecek birkaç yöntemi de kullanıcıları ile paylaştı. İşte o yöntemler:

iOS 9.3 Güncellemesi ile Bozulan Cihazları Düzeltme

Apple iOS 9.3 güncellemesi yapıldıktan sonra Apple cihazlarında bir takım sıkıntı yaşıyorsanız bu yazıda size anlatılan yöntemleri uygulamanız bu sorunları düzeltebilir. Bu sorunun genellikle eski cihazlarda yaşandığı görülüyor. Yeni cihazlarda güncelleme yapılması durumunda herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Apple’a göre iOS 9.3 güncellemesinde yaşanan sıkıntı etkinleştirilme adımında meydana geliyor. Bunun nedeni ise apple’a göre Apple hesabınız ile cihazının bağlı olduğu iCloud hesabının farklı olabileceğinden kaynaklanıyor. Bu nedenle iki hesabı aynı hesap ile birleştirmeniz bu sorunu çözecektir.

iOS 9.3 güncelleme sorununu çözmek için herhangi bir bilgisayardan iCloud.com’a girerek oturum açın. Buradan “Ayarlar” ve oradan da “Cihazlarım” bölümüne gelmeniz gerekiyor. Kullandığınız cihazı bu bölümde görmeniz gerekir. Eğer görmüyorsanız sorunun kaynağı budur ve tüm hesaplarınızı kontrol edin.

iOS 9.3 sürümünü yükledikten sonra ki problem bu adımlar ile düzelmedi ise, cihazının etkinleştirildiğinden emin olmak için cihazı herhangi bir cihaza bağlayarak iTunes’i açın. Sürümün son sürüm olduğundan emin olarak cihazınızı oradan seçin ve cihazınızı etkinleştirin. Sizden ID ve parola bilgilerini isteyecektir. Gereken bilgileri girip “devam et” butonuna bastığınızda iOS 9.3 sorunu çözme işlemini bitirmiş olursunuz.

Kategoriler: Rehber