30.06.2016 07:30

Apple, Konserler ve Sinemalar için Yeni Bir Patent Aldı!

Apple, özellikle konser ve sinema gibi toplu etkinliklerde kullanılabilecek bir teknolojinin patentini aldı. İşte Apple'ın yeni patent ve detayları!

Apple, yepyeni bir patent aldı. Yeni patente konu olan teknoloji ise nispeten eski bir teknoloji olan kızılötesi teknolojisiyle çalışıyor. Apple‘ın yeni patenti kızılötesi sinyali ile kamerayı tespit etmeyi ve verilere yorumlamaya dayalı bir patent olarak kayıtlara geçti.

Apple, Kızılötesi ile Kamerayı Devre Dışı Bırakabiliyor!

Apple‘ın yeni patenti ile ortaya çıkan teknolojiyle birlikte bir sinyal ile fotoğraf ve video kaydının yeni çıkacak iPhone modellerinde devre dışı bırakılması mümkün hale geliyor. Bu teknoloji kapsamında kızılötesi bir verici, görüntü almanın yasak olduğu sinema, konser vb. yerlerde barındırılarak mobil aygıtların kayıt işlemlerini devre dışı bırakabilecek kodlanmış veri paketlerini üretilebilecek. Mobil cihazda bulunan komuta dayalı görüntü alma fonksiyonu ise kızılötesi sinyallerini aldıktan sonra verileri çözerek geçici süreliğini kayıt alma işlevini devre dışı bırakabilir.

apple_patent-1

Benzer bir sistem sinemalarda video kaydı alımını önlemek ve hassas yerlerde fotoğraf çekimini engellemek için de kullanılabilir.  Apple‘ın yeni patenti faydalı veya geliştirilebilir özellikleri ile de kullanılabilir. Örneğin bir müzeye girdiğiniz zaman görüntülediğiniz her hangi bir nesne veya fotoğraf hakkında bilgi ve dokümanları görüntülemek için eşsiz bir imkân sağlayabilir. Bir kızılötesi yayan aygıt ve bilgi içeren kodlanmış veriler ile  kızılötesi sinyaller üretilebilir. Aynı şekilde elektronik bir cihazın daha sonra, kızılötesi sinyalleri almak, verileri çözmek ve kullanıcıya nesne ile ilgili bilgileri aktarma konusunda da avantaj sağladığı söylenebilir.

apple_patent-2

Kızılötesi, günümüz teknolojisi içerisinde veri iletim açısından oldukça eski gibi hissediliyor. Ancak bu patent ile açıklanan bilgi ve teknoloji makul ve daha güvenilir. Aynı zamanda da işlevsel bir yapıda bulunuyor. Apple, bu tip geliştirmeleri genellikleri kullanıcıların cebine taşımayı seviyor.