03.07.2016 19:02

Apple, Rakibi Tidal’ı Satın Alıyor

Apple çevrimçi müzik platformunda ki en büyük rakibi olan Tidal'ı 500 milyon dolar karşılığında satın alacak. Apple Spotify'nin büyümesini engellemeye çalışıyor

Çevrimçi müzik platformunda her geçen gün rekabet artıyor. Android İşletim sisteminin sahibi Google‘nin kendi yaptığı Google Music uygulaması piyasada varlığını korurken en büyük rakibi Applede kendi uygulaması olan Apple Music için çalışmalarına devam ediyor. İki firmanın yaptığı uygulamalardan daha önce müzik firmalarının kendi uygulamaları vardı fakat Apple ile Google büyük teknoloji markaları olduğu için onlarla pek yarışamadıkları aşikar. Şuanda Google Music ve Apple Music‘in haricinde müzik platformunda en iyi kalan uygulama Spotify gibi görünüyor. Fakat Apple ile Spotify geçtiğimiz güncelleme de büyük sorunlar yaşamıştı. Spotify kullanıcıların daha beğeneceği bir arayüz ve gelişmeler ile yaptığı güncellemeyi App Store‘a sunmuş fakat yapılan güncelleme Apple tarafından kabul edilmemişti. Bu durum akıllara Apple’nin Spotify‘i bitirmeye çalıştığı düşüncesini getirdi.

Tidal’a 500 Milyon Dolar Verilecek

Apple’nin bir başka rakibi ise Tidal uygulamasından başkası değil. Ortaya çıkan bir iddiaya göre Apple Tidal çevrimçi müzik uygulamasını satın almak için 500 milyon dolar ücret ödeyecek. Söz konusu uygulamayı Apple satın alırsa burada ki kullanıcıları da Apple Music‘e çekecek gibi görünüyor ancak Spotify piyasada varlığını koruyan ve 30 milyon premium aboneye sahip bir uygulama yani Apple’nin kolay kolay önünü kesebilecek kadar kolay bir rakip değil.