20.06.2016 18:40

Apple’dan Emoji Yasağı!

Apple, Google ve Microsoft gibi küresel anlamda bilişim devlerinin katıldığı Unicode toplantısından karar çıktı. Apple o emojiyi artık yasakladı.

Apple 2015’in ikinci çeyreğinden bu yana emojilerinin arasından ‘tüfekemojisinin kaldırılmasına yönelik taleplerini Google ve Microsoft gibi firmalarında katıldığı Unicode Toplantısında bildiriyordu. Çoğu Apple kullanıcısı bu emojinin kaldırılmasına yönelik çalışmalarına tepki göstermiş olsa da Unicode yetkilileri bugün yayınladığı bildiride artık Apple klavyelerinde bu emojinin yer almayacağını açıkladı. Peki, Apple neden böyle bir talepte bulundu? Detaylar haberimizde.

Apple Tüfek Emojisinin Kullanımını Yasakladı!

Apple’ın emoji tartışmalarına Google ve Microsoft’ta katıldı ve şirket yetkilileri emoji listelerinde başka ateşli unsurlarından olduğu Apple’ın sadece tüfeğin kaldırılmasına ilişkin taleplerine anlam veremediklerini ifade ettiler. Ayrıca tüfeğin 1896’ı yılında başlayan atış sporlarını temsil ettiğini söyleyen Google ve Microsoft kendi şirketlerinin Unicode’nin izniyle klavyede bu emojiyi kullanmaya devam etmek istediklerini belirttiler. Apple’ın yetkilileri ise küresel anlamda yaşanan terörize eylem ve saldırıları işaret ederek, bu emojinin insan hafızasına sürekli olarak yansıtılmaması gerektiğini ifade etti.