26.10.2016 06:00

Apple’ın Yıllık Kazancı Düşüşe Geçti!

Yıllık geliri en yüksek teknoloji firmalarından biri olarak bilinen Apple’dan kötü haberler var. iPhone ile gönlümüzü çelen Apple’ın yıllık geliri düşüşte!

Geçtiğimiz aylarda büyük beklentiler ile merak edilen iPhone 7’yi tanıtan Apple’dan iyi olmayan haberler var. Apple, yıllık kazancında 2001’den beri sürdüğü yükselişe 2016 yılı gelirleri ile son verdi. 2015 yılında olan 233.7 milyon dolarlık yıllık gelirli şirketin bu seneki rakamları geçen seneye göre biraz geride. Biraz dediğimize de bakmayın! Apple, 2016 yılında geçtiğimiz yıla göre tam 16 milyon dolar daha az para kazanmış!

Apple’ın Yıllık Kazancının Yükselişi Düşüşe Geçti!

apple-25-milyon-zararda

Apple’ın 2001 yılından beri artmaya devam eden yıllık geliri sonunda dizginlendi. Fakat gelirdeki artışın yükselmesinin önünü kesenin rakip firmaların değil de yine Apple’ın kendisi olduğu düşünülüyor. 2016 yılındaki iPhone satışlarının düşüşünün firmayı bu yönde büyük ölçüde etkilediği konuşulan konular arasında. Tabi Apple’ı etkileyen sadece iPhone da satışları değil. iPad (%6) ve Mac(%14) satışları da biliyorsunuz ki bu yıl düşüşteydi. Apple’ın yıllık kazançlarındaki bu yükselişinin artık düşüşe geçmesi ile 2017 yılında büyük yenilikler ile karşımıza çıkacağını  düşünüyoruz. Bakalım Apple yapacağı yenilikler ile bu durumu 2017 yılında tersine döndürmeyi başarabilecek mi?