10.06.2017 21:06

ARKit iPhone 8 İle Bambaşka Bir Deneyim Sunacak

iPhone 8 akıllı telefonları ARKit için özel bazı teknolojiler sunacak. iPhone 8 içerisinde yer alan A11 işlemcileriyle ARKit nasıl değişecek? İşte detaylar.

Sanal gerçeklik teknolojisinde bir türlü yeni bir ürün ortaya koymayan Apple’ın, bu alanda ilk ürünleri WWDC 2017 etkinliğinde ortaya çıktı. Metal 2 desteğiyle beraber Mac serilerine gelen yeni sanal gerçeklik desteği bir yana dursun Apple’ın, daha ileri bir teknoloji olan ARKit tanıtımı da WWDC 2017 etkinliğine damga vurdu. Özellikle yeni iPad modellerinde arttırılmış gerçeklik konusunda maksimum bir deneyim sunan ARKit teknolojisinin iPhone telefonlarda da kullanıcılara açıklanmıştı. Fakat yapılan bu açıklamadan sonra ARKit için her serinin destek vermeyeceği de ortaya çıktı. Olayın diğer bir yönünde ise iPhone 8 akıllı telefonlarının ARKit ile harikalar yaratacağı da ortaya çıktı.

iPhone 8 ile ARKit Uyumu Çok Konuşulacak

Öncelikle ARKit desteğinin çok daha sınırlı olacağı iPhone modellerinden bahsedelim. Söz konusu teknolojini doğrudan cihazların işlemcileri ile alakalı olduğu ve Apple’ın bazı işlemcilerinin bu gücü kaldıramayacağı belirtiliyor. A9, A10 ve A10X Fusion işlemcilerinde tam performans vereceği açıklanan ARKit’in daha eksi işlemcilerde ise çalışmayacak dereceye kadar kötü bir performans sergileyeceği belirtiliyor.

iPhone 8 A11

Eski seri iPhone 6 ve iPhone 5s kullanıcıları bu durumda oldukça şansız kullanıcılar olacak. iOS 11 sonrasında yeni kit ile en iyi desteği ise iPhone 8 verecek. Apple’ın A11 işlemci ile sunması beklenen iPhone 8 akıllı telefonlarının, A11 işlemcilerinin ARKit içinde özel bir çalışma stili barındırması bekleniyor. Çok daha başarılı bir işlemci modeli olacak olan A11 modelleri için iPhone 8 içerisinde tam anlamıyla nasıl bir sistem sunulacağı ise kesin değil. Bunun için iPhone 8 tanıtımını beklemek ve A11 işlemcilerin tüm detaylarını görmek gerekiyor.