14.12.2016 21:19

ASELSAN, Çalışmalarına Uzayda da Devam Edecek

ASELSAN, çalışmalarını uzaya da taşıdı. İşte ASELSAN'ın Uluslarası Uzay İstasyonu'nda yapacağı çalışma ile ilgili merak edilen detaylar!

Uydu ve uzay teknolojileri ile ilgili çalışmalarını uzayda denemeye açan ASELSAN, mikrodalga modüllerini Japonya’dan fırlatılan araç ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na geçtiğimiz günlerde gönderdi.

ASELSAN, TSK’ya Katkı Sağlıyor!

Türk Silahlı Kuvvetlerinin uydu haberleşmelerine yönelik ihtiyaçlarını karşılamak için teknolojik gelişmelerin öncüsü olmayı hedefleyen ASELSAN, modüllerinin 1 yıl boyunca uzayda kalmasını sağlayacak. Nisan 2018’de geri gelecek olan modüller, geleceğe yönelik yapılması planlanan çalışmalarda kullanılacak. Japonya ve Türkiye arasından gerçekleştirilen ikili çalışma protokolüne istinaden İstanbul Teknik Üniversitesi’nde üretilen modüller, uzay yörüngesine yerleştirildi. Çalışmada modüllerin uzay dayanımları test edilecek.

Dönüşün ardından elde edilen veriler yeni çalışmalara ışık tutacak şekilde değerlendirilecek. Tekrarlanacak testler aracılığıyla uzay ortamının modüller üzerindeki etkileri net bir şekilde ortaya çıkmış olacak. Sınır ötesi operasyonlarda çok büyük öneme sahip olan uydu haberleşmesine yönelik sistemler komuta kontrol sistemleri ile iletişimin elemanları olacak. Emniyetli ses, görüntü ve veri haberleşmesi sağlayacak olan sistemler sınır ötesi operasyonlarda kullanılacak. İki ülke arasında atılan adımlar kısa zaman içinde verimli çalışmaların hayata geçirilmesine destek verecek.