04.01.2016 20:20

AVG Virüs Programında Şok Açık!

Popüler anti-virüs üreticisi AVG'de açık bulundu. Peki AVG kullanıcılarına ilgilendiren bu açık ne? İşte AVG'nin gündeme bomba gibi düşen o açığı!

Günümüzde artık insanlar her türlü işini internet ortamında görüyor. Bu her ne kadar yapılan işlemleri kolaylaştırsa da birçok tehlikeyi de yanında getiriyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan bilgiye göre anti virüs programı olan AVG‘nin Chrome eklentisi hackerler tarafından kullanılan bir açığa ev sahipliği yaptığı bildirildi. Özellikle internet üzerinden maddi işlem yapan kullanıcıların çok dikkatli olması gerekiyor. Bu gibi durumlarda kullanıcılar tarafından sistem güvenliği açısından anti virüs programları kullanılıyor.

AVG IDP Logo_short_RGB

Düzenli olarak taramalarını yapan kullanıcılar sistemin güvenirliğinden şüphe etmiyorlar. Fakat AVG adlı anti virüs programının Chrome eklentisi olan Web TuneUp‘ın yazılımında bulunan büyük açık kullanıcıların tüm internet bilgilerini hackerlara açtı. Bu açık ilk olarak Google firmasının bir çalışanı sayesinde tespit edildi. Açık bulunduğu andan itibaren çalışmalara başlayan ekip kullanıcıları bu konuda uyardı.

Virüs Kullanıcı Bilgilerine Nasıl Erişiyor?

Web TuneUp adlı eklenti Google Chrome‘a zorla yaptığı yüklemenin ardından kullanıcıların bilgisayarına sızmış oluyor. Yükleme yapıldığı andan itibaren de kişilerin geçmişine ve kişisel verilerine ulaşım sağlanmış oluyor. Bunun dışında kullanıcıların e-posta hesaplarına’ da erişim yapabiliyor olması büyük tehlike arz eden bir durum.