18.12.2016 19:58

Bakan Özlü: GÖKTÜRK-2 Uydusu Dünya Çevresinde 21 Binden Fazla Tur Attı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü 2012 yılında yörüngeye fırlatılan GÖKTÜRK-2 uydusunun dünyanın çevresinde 21 binden fazla tur attığını söyledi.

2012 yılının üçüncü çeyreğinde Çin’den dünyanın yörüngesine fırlatılan GÖKTÜRK-2 uydusu ile ilgili gelişmeleri kamuoyuna aktaran Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, uydunun gönderildiği tarihten bu yana dünyanın çevresinde toplam 21 bin 387 tur attığına dikkat çekerken, uydunun yerli keşif uydusu olarak görevini başarıyla devam ettirdiğini, yüksek çözünürlük fotoğrafların ve videoların elde edildiğini ifade etti. Toplam izlenen alanların 23 milyon 800 bin kilometrelik alana ulaştığını söyleyen Bakan Özlü, “Aldığımız istihbarat görüntüleri devletin tüm kamu kurum ve kuruluşları ile de paylaşılıyor. Daha çok bu görüntülerin, tarım alanlarını izleme, şehir planlama ve afet izleme alanlarında yoğunlukla kullanıldığını söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

TSK ÖZELİNDE HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞIMIZ HEDEF İSTİHBARATINDAN İSTİFADE EDİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri özelinde Hava Kuvvetleri Komutanlığının hedef istihbaratında önemli bilgileri değerlendirdiğini, istifade ettiğini de belirten Bakan Faruk Özlü, “Geçtiğimiz günlerde de biliyorsunuz GÖKTÜRK-1 uydusunu aynı şekilde yörüngeye gönderdik. Bunlar ülkemizin savunma sanayide ve yüksek teknoloji de geldiği noktayı da göstermektedir. Hükümet olarak çalışmalarımıza hassasiyetle devam ettireceğiz” Dedi.