Beyza Durmaz Röportajı: Erzurum’da Teknoloji ve Daha Fazlasını Konuştuk!

Beyza Durmaz‘ı geçtiğimiz senelerde çıkardığı “Koku” isimli albümü, seslendirdiği dizi müzikleri ve reklam Jingle’ları ile birlikte birçok projede tanıdık. Türkiye’nin bu alandaki parlayan yıldızı olan Beyza Durmaz, geçtiğimiz sene de “Olan Var Olmayan Var” isimli yeni bir albüm çıkartmıştı. Bu albümün çıkış parçası olan “Olan Var Olmayan Var” şarkısı, listeleri çıktığı günden beri alt üst etmeyi de başarıyor. Beyza Durmaz, geçtiğimiz günlerde de Google‘ın paylaştığı 2015 yılının en popüler arama sonuçları listesindeki “Şarkı” kategorisinde, Olan Var Olmayan Var şarkısı ile 8.sırada yer almayı başardı. Bizler de bu şekilde başarılı sanatçı olan Beyza Durmaz ile röportaj yaparak sitemizde yer vermek istedik.


Beyza Durmaz, 26-27 Aralık tarihlerinde Erzurum‘da gerçekleştirilen Snowworld 2015 etkinlikleri kapsamında dondurucu soğuklara rağmen unutulmaz bir konser verdi. Technolat.com ailesi olarak Türkiye’nin parlayan yıldızı Beyza Durmaz‘ın Erzurum‘a gelişini de fırsat bilerek, güzel bir konserin ardından Beyza Durmaz‘ın teknolojiye dair görüşlerini öğrenmek istedik ve teknoloji konularını ana odakta tutarak güzel bir röportaj yaptık.

Beyza Durmaz ile Erzurum’da Yaptığımız Röportaj

Adem Çamlıkaya-Beyza Durmaz
Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan sanatçılardan birisiniz. Sosyal medyanın size ve sanatçı kimliğinize ne gibi katkılar sağladığını söyleyebilir misiniz?
-Sosyal medyayı evet aktif olarak kullanıyorum. Ancak sizin de takip ettiğiniz gibi aktif olarak kullanmam demek kendi hesaplarımdan sürekli paylaşımlar yapmak demek değil. İlgimi çeken hesapları ya da konuları takip etmek şeklindedir benim kullanıcılıktan anladığım. Sadece kendi hesaplarımızdan bir şey paylaşmak sosyal medyayı iyi ve doğru kullandığımız anlamına gelmez.

Sizce sosyal medya, özellikle şarkıcılar için artık olmazsa olmazlardan mıdır?
-Bizim olmazsa olmazımız iyi şarkı yapmaktır. İyi şarkınız yoksa sosyal medyayı beraberinde yazılı ve görsel medyayı da çok iyi kullansanız bir yere kadar taşır sizi. Diğer görsel sanatlarla ilgilenen ünlüler için durum farklı olabilir. Ama benim kategorim için olmazsa olmaz diye düşünmüyorum. Olursa iyi olur diyelim.

İyi ki icat edilmiş, iyi ki kullanıyorum dediğiniz bir teknolojik ürün var mı?
-Tabii bir sürü var. Hayatı kolaylaştıran, insanların haberler alma, iletişim ihtiyaçlarını kolaylaştıran her türlü teknolojik ürünü iyi ki kullanıyorum diyorum.

Teknoloji geliştikçe insanlar yalnızlaşıyor deniliyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?
-Genel anlamda ben de gözlemlerimde bunu görüyorum. Her konuda olduğu gibi bu alanda da işin ayarını tutturmak lazım. TV ve internet her türlü bilgiye ulaşma imkanı verse de, bunlara yerinde ulaşmak, görmek, onlara ulaşmak için mücadele vermek, bunları paylaşmak apayrı bir şey. Ben gezmeyi, görmeyi, yeni insanlar, yeni kültürler tanımaya çok severim. Bunları da bizzat yaşayarak yapmaya gayret ederim.

Ülkemizde insanlar bir tüketim çılgınlığıyla; kredi çekerek, borç alarak akıllı telefonlar almak için adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Bu konuda düşünceleriniz neler?
-Herkesin ihtiyaçları ya da hayattan zevk alma şekilleri farklı. Böyle davrananlara doğru ya da yanlış diyemem. Dediğim gibi kişinin öncelikleri ile ilgili. Eğer telefon başında konuşmaktan, ya da sürekli internete girmekten mutlu oluyorsanız, zamanınızın çoğunu bu yolla geçiriyorsanız, önceliğinizin bu olması gayet doğal. Daha önce söylediğim gibi benim önceliğim daha farklı şeyler.

Teknolojik bir ürün almadan önce, internette o ürün hakkında araştırma yapar mısınız?
-Tabii yaparım. İhtiyacıma en uygun ürünü bulmaya çalışırım. Bunu belirledikten sonra en güvenli ve en ucuz nereden alacağımı bulurum. Yorum ve şikayet sitelerine bakarım. Ciddi ciddi araştırırım yani.

Sosyal medya hesaplarınızı kendiniz mi yönetiyorsunuz?
-Paylaşımlarımı kendim yapıyorum, dolayısı ile hesaplarımı da kendim yönetiyorum. Ancak bana gelen mesajların tasnif edilip sıraya konulması, kötü amaçla yazılmış mesajların silinmesi gibi konularda tabi ki destek alıyorum, almakta zorundayım. Zira ya da çok şükür diyelim gerek Facebook’tan gerek Instagram’dan gerekse e-posta yoluyla epey yoğun mesajlar geliyor.

Teknolojik gelişmelerle ilgili haberleri takip eder misiniz?
-Özellikle ilgi alanımdır diyemem. Genel anlamda her sektörde olup bitenlerden haberdar olmak isterim. Müzik sektörü istisna tabii. Kendi işim olduğu için müzik alanındaki yenilikleri, hem Türkiye’de hem de dünyada neler olup bittiğini çok yakından takip eder, araştırırım.

Ülkemizin teknoloji alanındaki yeri ve gelişimi ile ilgili düşünceleriniz neler?
-Türkiye genelinde internet kullanım oranının %50’yi geçmesini göz önüne alırsanız, internet kullananların %60’a yakının da mobil araçları kullandığını düşünürseniz teknoloji kullanımında ve tüketiminde iyi yerdeyiz denebilir. Önemli olan bunları hangi amaçla kullanıyoruz ve üretiminde neredeyiz? Olmamız gereken yerde olduğumuzu sanmıyorum. Daha yaratıcı, daha üretken, daha yenilikçi olmalıyız.

Son olarak, yeni projeniz var var mı? Bu projeyi sunarken teknolojiden nasıl faydalanacaksınız?
-Tabi birkaç projem var. Öncelikle ‘İlahi Adalet’ isimli şarkıma klip çektim. Ocak ayının ortalarında radyolarda dinleyebilecek, TV kanallarında da klibi seyretmeye başlayacaksınız. Teknolojiyi kullanma konusunda da çok iddialı yapılmamış şeyler yapacağız. Herkesin dikkatini çekeceğine inanıyorum. Umarım beğenirsiniz.

BENZER HABERLER

3 YORUMLAR

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

HABER AKIŞI

Editor Picks