Ülkemizde ve tüm dünyada bilgisayar oyunları genel olarak bakıldığında olumsuz yorumlarla karşımıza çıkıyor. Çoğu zaman bağımlılık, şiddet içeren görüntüler, obeziteye davetiye çıkarması ve zaman kaybı gibi başlayan cümlelerin içerisinde geçen bilgisayar oyunları hakkında ilk akla gelenler bunlar olsa da bilgisayar oyunlarının faydaları da bulunuyor. Dünya çapında sektör araştırması yapıldığında bilgisayar oyunlarının 20 milyar dolarlık bir sektör olduğu ve her geçen gün gelişen teknoloji ile yapılan grafik çalışmaları sayesinde oyunlardaki gerçeklik boyutlarının artması ile daha fazla kişi tarafından oynanmaya başlandığı görülüyor. Aslında birçok bilgisayar oyunu, oyunculara farklı alanlarda faydalar sağlıyor. Sizler için bilgisayar oyunlarının oyunculara sağladığı 7 faydayı listeledik. İlk başta bilgisayar oyunlarının faydaları olması bazı kişiler için kulağa pek inandırıcı gelmese de yazımızın içerisinde sizde bilgisayar oyunlarının faydalarının neler olduğunu göreceksiniz.

Bilgisayar Oyunlarının 7 Faydası

1- Araba yarışları yaşlılarda odaklanma ve hafızayı geliştirdi

Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, yaşlılar üzerinde araba oyunlarının oldukça olumlu etkisi var. Oyun esnasında trafik işaretlerine uyma, arabaların arasından geçme gibi işlemler bilgisayar oyunlarının yaşlılarda kısa vadede hafızayı, uzun vadede ise odaklanmayı geliştirdiği belirlendi. 6 ay süren çalışma sonucunda günde 12 saat NeuroRacer oyununu oynayan yaşlı insanlarda dikkat yeteneklerinin arttığı gözlemlendi.

2- Cerrahlar, laparoskopik kabiliyetlerini geliştiriyorlar

Cerrahlar Nintendo Wii’de oyun oynayarak laparoskopik yeteneklerini geliştiriyorlar. Oyunda hastalara bıçaklara müdahale yerine, karnın altına yerleştirilen kameralı ince bir tüp olan laparoskopik tedavi için gerekli olan vasıfları geliştiriyor.

3- Disleksili çocuklarda okuma kabiliyetlerinde artış gözlemleniyor

Disleksili çocuklarda en büyük problemlerden biri adaptasyon, konsantre olma problemidir. Aksiyon oyunu oynayan disleksi problemi olan çocuklarda hızlı okuma ve daha fazla kavrama konusunda ilerleme kaydedildi.

4- Daha hızlı karar vermeyi sağlıyor

Aksiyon oyunu oynayan kişilerin refleksleri gelişiyor. Trafikte ya da daha farklı durumlarda daha hızlı karar verebiliyorlar. Aksiyon oyunu ile daha hızlı ve daha doğru karar verme kabiliyetlerini geliştiriyorlar. Yapılan çalışmalar ile kişiler üzerinde %25 iyileşme olduğu kaydedildi.

5- Olaylara farklı açılardan bakabilmeyi sağlıyor

Oyunlar günlük hayatın tekdüzeliğinden uzak olduğu için, oyun içerisindeki farklılıklar ile kişiler olaylara daha farklı açılardan bakabiliyorlar.

6- Ekip becerilerini ve problem çözme kabiliyetini geliştiriyor

Yapılan araştırmalar bilgisayar oyunu oynayan kişilerin ekip şeklinde çalışmaya daha meyilli olduğunu, uyum problemi yaşamadığını ve herhangi bir problemle karşılaşıldığında farklı bakış açıları ile problemleri çözmede kolaylık yaşadıklarını ortaya koyuyor.

7- Bilgisayar oyunları birer eğitici olarak da görülüyorlar

Bilgisayar oyunları genel itibari ile eğlence amaçlı gibi görünse de farklı yaş guruplarında eğitici pozisyonda olan ve bu sayede faydaları olan bilgisayar oyunları mevcut. İnsanlara biyolojik süreçleri öğreten birkaç oyun ile bir kumanda yardımı ile tek hücreli canlıları kontrol edebilir, diğer organizmalar ile tepkimeye girebilirsiniz. Böylelikle mikroorganizmaların biyolojik süreçlerini oyun oynarken öğrenmiş oluyorsunuz. Bütün bunlar bilgisayar oyunlarının faydalarından sadece bir kısmını oluşturuyor. Ancak bunlar bile bilgisayar oyunlarının faydalarını gözler önüne sermeye yetiyor. Özellikle ebeveynlerin çocuklarını bilgisayar oyunlarından uzak tutmak yerine oyunlar için belli bir zaman dilimi ayırması ve doğru oyun seçimi yapması ile birlikte oyunlar oynatması çocuklarının geleceği için büyük faydalar sağlayabilir.