19.06.2016 14:00

Bill Gates, Genetiği Değiştirilmiş Sivrisinekleri Onaylıyor!

Microsoft kurucusu Bill Gates, son yıllarda artarak yayılım gösteren sıtma hastalığına çözüm olarak görülen, genetiği değiştirilmiş sivrisinekleri onayladı!

Teknoloji devi Microsoft‘un kurucusu Bill Gates, Bloomberg News’e vermiş olduğu bir röportajda sıtma hastalığına dayanıklı sivrisinek oluşturmak için güçlü ve tartışmalı bir araç olan “Gen Düzenleme Aracı”nı kullanmayı doğru bulduğunu bildirdi.

Yetenekli bir bilim adamı kadrosu zaten sıtma hastalığına dirençli sivrisinekler elde etmişlerdi. Bu bağışıklık sahibi sivrisinekleri oluşturmak için “CRISPR” adında DNA düzenlemeye olanak sağlayan bir “gen kesme ve yapıştırma” aygıtı kullanmışlardı. Bazı durumlarda araştırmacılar “gen sürücüleri” adındaki bir teknolojiyi de kullandılar. Bu teknoloji etkili bir şekilde doğal olarak yavrularda ortaya çıkan DNA formunun kimliğini tespit edip ilgili kısmı kesebiliyor ve hızlı bir şekilde sivri sinek popülasyonuna sıtma bağışıklığını yaymayı vaat ediyor. Gates‘in söylediğine göre bu, insanoğlu için hastalığa karşı güçlü bir silah olarak görülüyor.

Bill Gates, Boston Mikrobiyoloji Konferansı’ndan sonra yapılan bir röportajda ise, “Bence gen sürücüleri önümüzdeki üç beş sene içerisinde son derece faydalı bir hal alacak. Özellikle sıtma ölümlerini azaltmak için anahtar niteliğinde bir araç.” dedi.

Genetiği Değiştirilmiş Sivrisineklerin Sıtma Hastalığı için Katkıları Neler?

Sıtma hastalığı dişi sivrisinek ısırıklarıyla yayılan bir hastalık türü olarak biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü‘nün raporlarına göre bu hastalık her yıl 200 milyondan fazla insana bulaşıyor ve çoğu çocuklardan oluşan yaklaşık 500 bin kişinin hayatına mal oluyor. 2014 yılında ise Bill ve Melinda Gates Vakfı da dahil olmak üzere yıl boyunca hastalık ile mücadele için 150 milyon dolar bağış toplanmış ve bu bağışlar aşı geliştirmek için bir kaynak oluşturmuştu.

Gen sürücüleri eğer beklendiği gibi çalışırsa sıtmaya ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı en etkili araçlardan biri haline gelebilir. Ama teknoloji sağladığı kolaylıkların yanında endişeleri de yanında getiriyor. Türler üzerine beklenmeyen bir yan etki ve ekosisteme verilebilecek büyük zararların korkusu da halk içerisinde yeni bir karmaşaya yol açabilir.