17.08.2018 10:53

Bir Hafta Sonu Pamukkale’de Keşfedebileceğiniz 6 Yer

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan, geçmişten günümüze çok sayıda tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Pamukkale, ülkemizin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. Özellikle travertenleri ile bir hayli merak uyandıran Pamukkale’ye sadece bir hafta sonunuzu ayırarak, bu güzel kenti kısa bir sürede keşfedebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Pamukkale otelleri arasından rezervasyonunuzu yaptırıp hemen yola koyulmak.

1 – Pamukkale Travertenleri

Pamukkale deyince akla ilk gelen hiç şüphesiz bembeyaz görüntüsüyle Pamukkale Travertenleri oluyor. Sadece Denizli için değil, tüm ülkemiz turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Pamukkale Travertenleri, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor aynı zamanda. Eşsiz görünümü ile ünü ülke sınırlarını aşan bu travertenler, çok uzun zamandır Denizli’nin sembolü olarak anılıyor. Travertenlere giriş ücreti 25 TL ve Müzekart geçiyor.

2 – Hierapolis Antik Kenti

Travertenlerden sonra Pamukkale’de görülmesi gereken yerlerden biri Hierapolis Antik Kenti. Kuruluşuyla ilgili kesin bir bilgi henüz yok ancak kentin Bergama Kralı II. Eumenes tarafından M.Ö. 2. yüzyıl başında kurulduğu, ismini ise Bergama uygarlığının kurucusu Telephos’un karısı Amazonlar Kraliçesi Hiare’dan aldığı düşünülüyor. Hierapolis Antik Kenti de UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor. Yeraltı suları ile tarihte tedavi merkezi olarak kullanılan antik kent, Pamukkale’nin en fazla turist çeken yerlerinden biri günümüzde.

3 – Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Eğer müze gezmekten hoşlanıyorsanız, Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ni es geçmemenizi tavsiye ediyoruz. Hierapolis Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan kalıntılar ile çevre kentlerde bulunan eserlerin sergilendiği müze, oldukça zengin bir kaynağa sahip. Toplam 3 farklı salondan meydana gelen Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi, bir hafta sonu yapacağınız Pamukkale keşfinde ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri.

4 – Antik Havuz

Sahip olduğu şifalı suyu ile dünyanın sayılı havuzlarından biri olarak görülen Antik Havuz, Pamukkale’nin en önemli simgelerinden biri olarak listedeki yerini alıyor. Antik Havuz, M.Ö. 7. yüzyılda gerçekleşen bir deprem sonucu meydana gelmiş. Havuzun içerisinde yer alan antik kalıntılar hemen dikkatinizi çekecektir. Bu kalıntılar, deprem esnasında kırılarak havuzun içerisine yıkılan Sivil Agora’ya ait.

5 – Karahayıt Kaplıcaları

Bilindiği üzere Denizli, termal kaplıcaları ile ülkemizin sayılı şehirlerinden biri. Karahayıt Kaplıcaları da bu şehrin en önemli termal merkezleri arasında yer alıyor. Pamukkale ile Denizli arasında bulunan Karahayıt kasabasında bulunan Karahayıt Kaplıcaları, yıl içerisinde bir hayli ziyaretçi ağırlıyor. Ülkemizin sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Karahayıt Kaplıcaları’nı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

6 – Kaklık Mağarası

Tatilinizin son günü mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğimiz Kaklık Mağarası, Denizli’nin sahip olduğu doğal güzelliklerden biri. Honaz ilçesinde varlığını sürdüren Kaklık Mağarası, kendine özgü yapısı ve içerisinde yer alan büyük traverteni ile dikkat çekiyor. Mağaranın kuzeyinde bulunan küçük şelalelerin de görülmeye değer olduğunu belirtmekte fayda var.

 

 

Kategoriler: Diğer
Etiketler: