14.10.2016 01:27

Bir Kuyruklu Yıldız Dünya’nın Isınma Sürecini Tetiklemiş Olabilir

56 milyon yıl önce Amerika'ya düşen bir gök taşı küresel ısınmaya neden olmuş olabilir mi ? İşte düşen gök taşı etkileri ile ilgili bilinenler...

Bilim adamları yaptıkları araştırmada ilginç kanıtlarla karşılaştılar. Araştırmaya göre Dünyamıza günümüzden 56 milyon yıl önce çarpmış olan bir kuyruklu yıldız ya da gök taşı ile ilgili fiziksel bulgulara ulaştılar. Bununla birlikte Dünya’mızın aynı zamanda ısınma sürecine girdiği düşünülüyor. Bu iki olayın zamanlaması araştırmacılar için dikkat çekici olup bu çarpmanın Dünyamızın antik çağdaki sıcaklık artışını hızlandırdığı düşünülüyor. Geçmişte olan bu iklim değişikliklerinin nedenlerini anlamamız günümüzde yaşadığımız küresel ısınma sorunu için faydalı olabilir.

Araştırmacılar Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu yakasındaki okyanus kayalarının içinde ‘‘spherule’’ denilen ufak camdan küreleri buldular. Bu kürelerin kuyruklu yıldızın ya da bir gök taşının Dünya’mıza çarptıktan sonra ortaya çıkan parçalanmanın kalıntıları olabileceği düşünülüyor.

New York’taki Rensselaer Polytechnic Institute’de yeryüzü ve çevre bilimleri bölümünde profesör olan Morgan Schaller, bu olayla ilgili kesin bir kanıt olmadığını belirtirken elde edilen ilk bulgu olduğunu söyledi.

Küresel Isınmanın Nedenlerinden Biri Olabilir

Uzmanlar önceden de bir kuyruklu yıldızın ya da gök taşının,  Dünya’mızın antik dönemdeki ısınma sürecine girmesine neden olduğunu iddia etmişler. Kısaca PETM olarak bilinen bu dönemde Dünya çevresinin tamamen değiştiğini, Antarktika’nın tropikal bir iklime sahip olduğu tahmin ediliyordu. Bu olayın kesin nedenleri hala gizemini koruyor. Yeni bulgularda olayı tam olarak netleştirmiş değil fakat çarpma ile ısı yükselmesinin aynı anda gerçekleşmiş olması ikisi arasındaki bağlantıları güçlendiriyor.

meteor

Konu ile ilgili Sandia Ulusal Laboratuvarından fizikçi Mark Boslough: Bu gibi buluşların Dünya tarihi için büyük bir olay olduğunu, yaşadığımız Dünya’nın bilinmeyen yanlarını keşfedebilmek için bir ipucu olduğunu söyledi.

Bu kanıtların keşfi Schaller ve ekibi için büyük bir sürpriz oldu. Atlantik okyanusunda foraminifera olarak bilinen küçük tek hücreli canlıları araştırıken bu kürelere ulaştı. Denizin içindeki kayalarda bulunan bu fosiller gezegenimizin geçmişini aydınlatabilir. Araştırmacılar foraminifera sayesinde günümüzden 56 milyon yıl önce okyanustaki ve atmosferdeki büyük karbondioksit ve metan salınımını keşfettiler. Bu salınım küresel ısıyı 9 ile 14 fahrenhayt derece artmasına neden olmuştur. Foraminiferayı araştırmak yerine Schaller ve ekibi bu camdan kürecikleri araştırmaya başladı. Bunların büyük bir kuyruklu yıldız ya da gök taşından kopmuş olan donmuş kaya parçaları olduğunu anladılar. Hala birçok araştırmacı bu olayın boyutu ve gerçekleştiği konum hakkında bilgi sahibi değil. Bulunan kalıntılar New Jersey ve Florida çevresinde olsa da çarpmanın boyutunun anlaşılabilmesi için daha çok araştırma yapılması gerekli. Ancak bununla birlikte patlamanın boyutu PETM de etkili olacak kadar büyük görünüyor. Günümüzdeki sıcaklık artışlarının nedeni insanlardan kaynaklansa da 56 milyon yıl önce gerçekleşen bu olay da etkisi olabilir.