26.06.2016 14:00

BMW İşçileri Demir Adam Kıyafeti Giyecekler!

BMW, ünlü çizgi roman ve film karakterlerinden yola çıkarak kendi teknolojik giysisini hazırladı. İşte BMW'nin teknolojik giysisi ve detaylar!

Çizgi roman dünyasında Doktor Octopus, Örümcek Adam(Spiderman) ile savaşmak için omurgasına bağlı ve kontrol edebildiği dört kollu bir iskelet kullanıyor. Tony Stark(Bildiğimiz demir adam) ise  yüksek teknoloji içeren bir kıyafeti süper güçler kazanmak için giyiyor. Bütün bunlardan yola çıkan otomobil üreticisi BMW ise teknolojik giysi dönemine geçiş yapıyor.

BMW’de Teknolojik Giysi Dönemi!

BMW’nin otomobil fabrikasında montaj planlayıcısı olarak çalışan Frank Pochiro “Ekso Vest (bir sırt çantası tarzı cihaz)” tanıtırken oldukça umutlu olduğunu söyledi ve umarım yukarıdan yükleri asarak çalışan işçilerin kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olur dedi.

iron_man_bmw

Bu giyilebilir iskelet(exoskeletal) Ekso Bionics of Richmond, Calif de yapıldı. Bu iskelet herhangi bir güç kullanmaz fakat ergonomik bir üst giyim ve kol desteği sağlayarak işçilerin fabrika hattında yorulmadan çalışmasını sağlıyor. Karşıdan bakıldığı zaman ise ağırlıksızmış gibi görünüyor.

“Biz 30 işçi üzerinde bu iskeleti denedik ve onlar gerçekten çok sevdiler.” diyen BMW işçisi Pochiro ekliyor ve ayrıca Amerika’da iki farklı şirkette yeni prototipler üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Pochiro  gelecek yıllarda pilli çalışan daha çok destekleyici dış iskeletlerin geleceğine inanıyor.

“Çalışma alanında ki güvenliği artırır, yorgunluğu azaltır ve iş tatminini kadar gider ,” diyen Pochiro “Bu yüzden biz BMW olarak bu alanda çok büyük potansiyel görüyoruz ” dedi.

Bu Karakterlerin Teknolojik Giysileri, Otomobil Üreticilerine İlham Kaynağı Oldu!

BMW’nin Bavyeralı rakibi Audi de kendi işçileri için bir dış iskelet kullanıyor. Audi’nin çözümü giyilebilir karbon fiberden yapılmış bir sandalyesiz sandalye şeklinde çalışıyor ve işçilerin üretim hattında ayakta çalışırlarken bunu oturuyormuş gibi rahat hissetmelerini sağlıyor.