11.12.2016 18:23

BTK Numarasız SMS’ler İçin 4 Haneli Kod Düzenlemesi Getiriyor!

BTK yoğun şikayet üzerine numarasız şekilde gönderilen SMS’ler için 4 hani kod düzenlemesi getiriyor. İşte numarasız SMS’ler için o düzenleme!

Gelen yoğun tepkiler ve şikayetler üzerine harekete geçen Bilgi Teknolojileri Kurumu numarasız SMS gönderen firmalara yaptırım getirmeye hazırlanıyor. Yeni yaptırım ve uygulamalara göre alfanümerik SMS gönderen şirketler teker teker tespit edilecek ve usulsüzlük uygulana firmalara en üst düzeyde cezai yaptırımlar uygulanacak. SMS’lerin sonunda yer alan 4 haneli kod sayesinde de link ve yönlendirmelerine önüne geçilmesi hedeflenecek.

numarasiz-sms-2

NUMARASIZ SMS’LER ÇOĞU ZAMAN VATANDAŞLARI YASA DIŞI SİTELERE YÖNLENDİRİYOR

Numarasız SMS’lerin çoğu zaman vatandaşları yasa dışı sitelere yönlendirdiğini belirten Bilgi Teknolojileri Kurumu yetkilileri, işletmelere özel olarak verilecek bu 4 haneli kod sayesinde bu tarz, rahatsız edici ve yasa dışı yönlendirmeleri yapan SMS’lerin kimler tarafından gönderildiğinin net bir şekilde ortaya çıkacağının altını çizdi.

YURTDIŞINDAN GELECEK NUMARASIZ SMS’LER İÇİNDE ENGELLEMELER GETİRİLECEK

Bu tarz dolandırıcıların ve yasa dışı faaliyetlerde bulunan şirketlerin ya da şahısların engelleme ile birlikte ikinci bir yol olarak yurtdışından SMS gönderme alternatifini kullanma ihtimali üzerine, yurtdışından gelen SMS’lerin de engelleneceğini belirten uzmanlar, bu çalışmaların hassasiyet ile yürütüleceğinin de vurgusunu yaptı.