29.06.2016 20:30

BTK’dan Sosyal Medya Uyarısı Yapıldı

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu(BTK) sosyal medya erişim engeli hakkında yasal uyarı yaptı. Uyarılara uymayanlar hakkında yasal takip başlatılacak.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu(BTK) dün akşam saatlerinde Atatürk Havalimanında yaşanan bombalı eylem sonucu sosyal medya sitelerine erişim yasağı uyguladı. Twitter ile Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri ortak karara varamadığı için bu gibi saldırılarda söz konusu site ve uygulama erişime kapatılmaktadır. YouTube‘ye gelen canlı yayın uygulamaları ile buralardan insanların etkileneceği görüntülerin paylaşılmaması için YouTube‘de erişim yasağından nasibini aldı. Facebook ile ortak çalışma yürütülmesine karşı yinede BTK söz konusu site ve uygulamanın erişiminin kesilmesini doğru buldu. Bugün öğlen saatlerinde sitelere yavaş yavaş erişim açıldı ancak hız oldukça düşük olduğu için yine kullanıcılar giremiyor. Bilgi ve İletişim Teknoloji Kurumundan hesapların ne zaman açılacağı konusunda açıklama beklenirken kullanıcılara uyarı mesajı gönderildi.

BTK: Yasal Sorumlulukları Var

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu yaptığı açıklama ile Atatürk Havalimanında yaşanan bombalı saldırı hakkında bilgi vererek hayatını kaybeden kişilerin ve yaralanan kişilerin sayılarını kamuoyuna duyurdu. Söz konusu sosyal medya aracılığı ile yayın yapan, bölgeden resim paylaşan veya küçük çocukların etkileneceği paylaşımlarda bulunan kişilerin yasal sorumluluklarının olduğunu belirten Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu yasağa uymayanlar hakkında işlem başlatılacağını ve incelemelerin takibe alınacağını da duyurdu.