28.11.2017 19:11

Bug fixes Ne Demek?

Bug fixes nedir? Kullanıcıların yazılımlarında yer alan bug sorunlarıyla Bug fixes arasında nasıl bir ilişki söz konusu? Tüm merak edilenler!

Bug fixes

Mobil dünyanın giderek etki alanını arttırması ve artık işletim sistemi kullanan telefonların öne çıkması, hayatımızda bazı yeni kavramların popülerleşmesine neden olmaya başladı. Android ve iOS kullanımından sonra popülerliğini arttıran kavramlardan bir tanesi de Bug fixes kavramı oldu. Aslında çok eski bir döneme ait bir kavram olsa da kullanıcıların Android ve iOS güncellemelerinde sürekli olarak bu ifadeyi görmesi, Bug fixes kavramının giderek genişlemesine neden oldu. Peki, ama hemen hemen her güncellemede gördüğümüz Bug fixes nedir? Önce Bug kavramından başlayarak açıklayalım.

Bug Nedir? Nerelerde Karşımıza Çıkıyor?

Bug, (İngilizce anlamıyla böcek) bilgisayar yazılımlarında kodlama hataları ve düzen hatalarından dolayı oluşan sorunlara denir. Kısacası yazılımlarda yer alan hatalar olarak değerlendirme yapabiliriz. Bug nedeniyle yazılımlarda oluşan sorunlar, güvenlik açıklarına kadar varan sonuçlar doğurabilir. En iyi yönüyle oyunları örnek verebiliriz.

Mesela son dönemde oyunlarda çok sık olarak karşılaşılan bug sorunlarında; karakterin donması, futbol oyunlarında futbolcuların garip şekillerle kilitlenmesi, oyunda karakterin bir köşede sıkışması ve buna benzer birçok durumda bug sorunundan kaynaklanmakta. İşte burada Bug fixes kavramı karşımıza çıkıyor.

Bug fixes

Bug fixes Nedir?

Bug kavramını aşağı yukarı anladığımıza göre Bug fixes kavramından söz edebiliriz. Bug kavramını genel olarak yazılımlarda oluşan hatalar olarak açıklayabilirsek, Bug fixes kavramının ise bu hataları gidermek için yapılan düzenlemeler olarak açıklayabiliriz. Bunun için öncelikle yazılımda yer alan hataların tespit edilmesi gerekiyor. Yazılımda bulunan hatalar geliştiriciler tarafından testlerde ve uzun kullanımlarda tespit edildikten sonra Bug fixes güncellemeleriyle beraber düzenlemeler yayınlanıyor.

Android ve iOS işletim sistemi güncellemeleri için yayınlanan sürüm notlarında da genelde Bug fixes ifadesinin görülmesinin nedeni de tam olarak bu. Tüm bu anlattıklarımızı değerlendirecek olursak, fixes güncellemelerinin ne kadar önemli olduğu da gün yüzüne çıkmış oluyor. Öyle ki bug nedeniyle çok ciddi güvenlik açıkları ortaya çıkabiliyor. Sadece işletim sistemleri için değil, oyunlarda dahil olmak üzere birçok yazılımda da oluşabilecek sorunlar için düzenlemeler yayınlanıyor.

Bug fixes

-Ek Bilgi- Bug Neden Böcek Olarak Anılıyor?

Tüm bunlardan ve teknik konulardan sonra birazda hikaye kısmından bilgi verelim. Kullanıcıların aklına gelen ilk soru neden hata için bug yani böcek kavramı kullanılıyor? Aslında sorunun cevabı tarihe dayanıyor.

Bug fixes

Hikayeye göre Bug kavramı ilk olarak Amerika’da askeri amaçlı kullanılan bir bilgisayarda oluşan hata ile ortaya çıkmış. 1947 yılında yaşandığı belirtilen olayda, Mark 2 adı verilen özel bilgisayarın bozulması hikayeyi başlatan kısım olmuş. Devrelerden oluşan bilgisayar yapılan tüm düzenlemelere rağmen hatalardan arındırılamamış ve sorun tespit edilememiş. Son çare olarak devrelerin arasına bakılması sonucunda ise yanmış halde devreler ve böcek bulunur. Sorunun devrelere giren böcekten kaynaklı olduğu anlaşılır. Hata raporuna yazılan “Böceğin ilk vakası bulunmuştur” ifadesinde böcek karşılı olarak kullanılan “bug” kelimesi ise bugünden sonra yazılımlarda yer alan hata olarak değerlendirilmiş.

Bir ilginç bilgi daha verelim. O dönem yaşanan hata hakkında bilgi veren raporda hata kısımda böceğin bantlanmış olarak yer aldığı görülüyor. Bu belgenin ise Amerika Tarih Müzesi içerisinde sergilendiğini belirtelim.

 

Kategoriler: Rehber