Bir evin en büyük ihtiyaçlarından biri buzdolabıdır. Buzdolapları sayesinde birçok gıda ve besin kaynağını uzun süre taze tutabiliriz. Tabi bu süre doğrudan buzdolabında kullanılan teknolojiye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle buzdolabı almayı planlayan kişiler buzdolabı seçiminde bazı noktalara dikkat etmelidir. Bu rehberimizde buzdolabı almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri bir araya topladık!

Buzdolabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Enerji Sınıfı

Buzdolabı seçerken dikkat edilmesi gereken en büyük noktalardan biri enerji sınıfıdır. Alacağınız buzdolabının enerji sınıfının mutlaka A sınıfı olmasına dikkat edin. enerji sınıfları, buzdolabı Buzdolaplarının enerji sınıfı yükseldikçe maliyetleri, bununla birlikte satış fiyatları da artmaktadır. A++ sınıfı bir buzdolabı A sınıfı bir buzdolabına göre çok çok daha pahalıdır. Fakat güç tüketimi daha düşüktür. Bu sayede A++ buzdolabına verdiğiniz parayı elektrik faturasından tasarruf edebilirsiniz. A+++ ise en düşük güç tüketimine sahiptir. Yani şu anda en düşük enerji harcayan enerji sınıfı A+++'dır. A+++ ilk tercihiniz olabilir.

Kullanılan Teknoloji

Günümüzdeki birçok bir buzdolabı teknoloji bakımından buz yapmayan teknolojiye sahiptir. Fakat hâlâ da buz yapan teknolojiye sahip buzdolapları piyasada bulunabilmektedir. Buzdolabı seçiminde alacağınız buzdolabının no-frost yani buz yapmayan bir buzdolabı olduğuna dikkat etmelisiniz. Bazı buzdolaplarında sıcaklığı otomatik olarak düzenleyen teknolojiler bulunmaktadır. Bu buzdolapları pahalı olabileceği gibi oldukça da kullanışlıdır ve çocukların güvenliği için yüksek kontrol paneline sahip buzdolapları tercih edilmelidir. Günümüzde bazı buzdolaplarında mavi ışık adı verilen bir teknoloji de kullanılmaktadır. Buzdolaplarındaki mavi ışık teknolojisi sayesinde gıdalara(sebze ve meyve) doğal ortamlarındakine benzer bir ışığı taklit eden mavi ışık sağlanarak gıdaların daha geç bozulması sağlanabiliyor.

Kullanılacak Alan

Buzdolabı mutlaka konumlandırılacağı alana göre seçilmelidir. Buzdolabını mümkün olduğunca pencereye, hava alan bir yere yakın konumlandırmalısınız ki aldığı havayı soğutarak içine aktarabilsin. Ayrıca seçeceğiniz buzdolabının çift veya tek kapılı olup olmayacağını yine kullanacağınız alanın genişliğine göre karar vermelisiniz.

Çift Kapaklı Tercih Edin

Buzdolaplarının mutlaka buzluk ve soğutma bölümleri için ayrı kapaklarının olmasına yani çift kapılı olmasına özen gösterin. Bu sayede buzdolabının içindeki ısı artışının oda sıcaklığından etkilenmesinin önüne büyük oranda geçilmiş olur. Yeni alacağının buzdolabının kapağının buzdolabı ile birleşen kısmının buzdolabına sağlam yapıştığına ve içeri hava almadığına da dikkat edin. Aksi taktirde besinleriniz uzun süre tazeliğini korumayabilir.

Fiyat

Son olarak buzdolabı seçiminde mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de fiyattır. Fiyat her zaman ürünün iyi olduğunu göstermez. Bu nedenle fiyatı yüksek ürünleri iyi olarak düşünüp satın almayın. Mutlaka özelliklerini ve kullanılan teknolojilerin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Artık buzdolabınızı nasıl seçilmesi gerektiği konularında size verdiğimiz bilgiler doğrultusunda seçmek için hazırsınız.