15.05.2018 23:47

Çağrı Yoluyla Telefon Dolandırıcılığında Kullanılan Yöntemler Nelerdir. Nasıl Bilgileriniz Alınıyor?

Günümüze baktığımızda günden güne dolandırıcılıklar artmakta.Bunlardan biri telefon dolandırıcılığı.Özellikle telefon dolandırıcılığında kullanılan Çağrı yoluyla dolandırılma yöntemidir. Çağrı yoluyla telefon dolandırıcılıkta en çok kullanılan yöntemlerden birisi ise üç hipnoz te

Günümüze baktığımızda günden güne dolandırıcılıklar artmakta.Bunlardan biri telefon dolandırıcılığı.Özellikle telefon dolandırıcılığında kullanılan Çağrı yoluyla dolandırılma yöntemidir.

Çağrı yoluyla telefon dolandırıcılıkta en çok kullanılan yöntemlerden birisi ise üç hipnoz tekniğidir. Peki bu üç hipnoz tekniği nedir?

Üç hipnoz tekniğini kişiyi telefona bağlayarak kişiyi hipnoz içerisine alır ve kişisel bilgilerini alır. Bu bilgileri almak için belirli bir aşama içerisine girer. Üç hipnoz tekniğinde de bu aşamalar vardır. Bunlar;

  • Ayak izlerini takip et,
  • Güven oluştur,
  • Manipülasyon,
  • Hedef kitleyi terk etme aşamalarını izler.

Ayak izleri bizim sosyal medyada oluşturduğumuz, paylaştığımız tüm bilgilerdir. Telefon dolandırıcıları ilk bu bilgilere ulaşırlar.

Güven oluşturma öğrendiği bu bilgileri kişilerde kullanarak kişide iyi uygulanmış bir senaryo uygulayarak hedef kişilerle temas kurar.

Manipülasyon oluşturduğu senaryoyu uygular ve güveni manipüle ederek bilgiyi ele geçirir. Örneğin sağlık sigorta borcunuz ne kadar? Son ödeme tarihi ? Doğum tarihi vb. gibi sorular sorarak yavaş yavaş bilgileri alırlar.

Hedef ile Ortamı Terk Etmek senaryoyu uyguladıktan sonra kişide güven oluşturduktan sonra en sonunda  şüphe uyandırmayacak şekilde ortamdan çekilir.,

Dolandırıcılıkta kullanılan bir yöntemdir. Kişiyi telefona bağlar ve kapatmamasını söyler. İşte bu kişiyi hipnoz ederek bilgilerinizi alıyorlar.

Kategoriler: Mobil
Etiketler: