05.07.2016 20:00

Çin Uzay’da Yaşam Aramaya Başladı!

Çin Halk Cumhuriyeti beş yıl önce yapımına başladığı devasa büyüklükteki radyo teleskobunu tamamladı. Yakında uzay'da hayat var mı araştırmaları başlatılacak.

Uzay bilim adamlarının yıllardır en çok araştırma yaptığı bir yer haline gelmiş durumda. Henüz ucu bucağı bulunmayan uzay hakkında ki araştırmaları en çok Amerika Birleşik Devletlerinin yaptığı tahmin edilmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti ise 5 yıl önce büyük bir radyo teleskobu yapmaya başladığını açıklamıştı. Bazı ülkelerden açıklamanın ardından destek alan Çin, ABD tarafından ön yargılı karşılanmıştı. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri Çin Halk Cumhuriyetinin yapacağı radyo teleskoptan endişe duyduklarını ve kendileri başta olmak üzere pek çok ülkenin sinyallerinin kesilebileceğini belirtmişti.

Uzay Araştırmaları Başladı

Beş yıl öncesinde başlanılan bu devasa büyüklükteki radyo teleskobu tam olarak 30 futbol sahası büyüklüğünde. Bu teleskop aracılığı ile Çin Halk Cumhuriyeti rahatlıkla 13 milyar 700 milyon ışık yılına kadar sinyalleri alabilecek. Bu sayede yeni galaksiler, yıldızlar, kara delikler bulunacak diye tahmin ediliyor. Uzay’da yaşam var mı? Uzaylılar gerçekten var mı? gibi soruların cevaplarını bu teknoloji ile artık NASA‘dan değil Çin’den öğrenmeye başlayacağız. Üstelik Çin uzay hakkında araştırmalarını iyice büyütmüş ki yapılan araştırmaların devam ettiği ve 2036 yılında uzaya astronot gönderileceği de açıklandı. Amerika Birleşik Devletlerinin, Çin Halk Cumhuriyetinin tutumu hakkında ki yorumu en merak edilen konular arasında yer almaya başladı.

Etiketler: çin radyo teleskobu uzay