CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 16'ncısı düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'na gönderdiği video mesajda, "Savunma sanayiinde mührünü vuracak 850 farklı projeyi titizlikle hayata geçiriyoruz. Geçen yıl 4 milyar 400 milyon dolar ihracat rakamına ulaştık. Bu yılın ilk 6 ayında 2 milyar 378 milyon dolarlık rekor ihracat seviyesini yakaladık. 2023 yılında hedefimiz 6 milyar dolardır. İnşallah yıl sonu ihracat hedefimizi tutturacağımıza, hatta bu rakamın da üstüne çıkacağımıza inanıyorum. Geçen hafta yaptığımız Körfez ülkeleri ziyaretimizde savunma sanayi ürünlerinde tarihimizin en yüksek tutarlı ihracat sözleşmelerine imza attık" dedi.

Bu yıl 16'ncısı düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF 2023) bugün kapılarını ziyaretçilere açtı. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen fuara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video mesaj gönderdi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında "Uluslararası Savunma Sanayii Fuarımızın 16'ncısının ülkemiz, firmalarımız ve dostlarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde gerçekleştirilen fuarımızda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımızı tebrik ediyorum. Dünyanın farklı ülkelerinden fuara katılmak üzere İstanbulumuzu teşrif eden misafirlerimize, devlet ve hükümet yetkililerine, bakanlara, askeri erkana hoş geldiniz diyorum" ifadelerini kullandı.

''GİZLİ AÇIK AMBARGOYA RAĞMEN SAVUNMA SANAYİMİZİ GELİŞTİRMEYE ÖNEM VERİYORUZ''

Milli Teknoloji Hamlemizin meyvelerini hamd olsun farklı alanlarda toplamaya başladık. Türk Savunma Sanayi sektörü son yıllarda tüm dünyanın hayranlıkla takip ettiği bir başarı hikayesi yazmaktadır.  Sektörümüz çatışma bölgelerinde sınanan zırhlı araçlarıyla, toplarıyla, roketleriyle, hava savunma sistemleriyle, envai çeşit silah ve radar sistemleriyle rüştünü ispatlamıştır. Kara, hava ve deniz araçlarında kendi ihtiyaçlarımızın hemen tamamını yerli ve milli imkanlarla karşılayabiliyoruz" dedi.

2023 YILINDA HEDEFİMİZ 6 MİLYAR DOLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsansız Hava Araçları ve Silahlı İnsansız Hava Araçları teknolojisinde dünyanın önde gelen 3 ülkesi arasında yer alıyoruz.''dedi. Kendi savaş gemisini yapan 10 ülkeden biri olan Türkiye'nin bu alanda ihracatçı bir  konumda olduğunu belirtti.

Emekli Promosyonunda Kuyruk Oluşturacak Artış! Yeni Açıklandı 8.000+1200 TL Ek Ödeme Onayı Emekli Promosyonunda Kuyruk Oluşturacak Artış! Yeni Açıklandı 8.000+1200 TL Ek Ödeme Onayı

TCG Anadolu'yu donanmamızın hizmetine verdik. Akıncı'yla başladığımız TİHA hamlemizi İnsansız Savaş Uçağımız Kızılelma ile şimdi çok farklı bir boyuta taşıyoruz. KAAN ismini verdiğimiz beşinci nesil milli muharip uçağımızın tanıtımını yaptık. Üretim süreçlerini adım adım gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında savunma sanayiinde mührünü vuracak 850 farklı projeyi titizlikle hayata geçiriyoruz. Geçen yıl 4 milyar 400 milyon dolar ihracat rakamına ulaştık. Bu yılın ilk 6 ayında 2 milyar 378 milyon dolarlık rekor ihracat seviyesini yakaladık. 2023 yılında hedefimiz 6 milyar dolardır. İnşallah yıl sonu ihracat hedefimizi tutturacağımıza, hatta bu rakamın da üstüne çıkacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

ANLAŞMALARA YENİLERİNİN EKLENECEĞİ KANAATİNDEYİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçen hafta yaptığımız Körfez ülkeleri ziyaretimizde savunma sanayi ürünlerinde tarihimizin en yüksek tutarlı ihracat sözleşmelerine imza attık. IDEF 2023'te, bu anlaşmalara yenilerinin ekleneceği kanaatindeyiz. Hep söylediğimiz gibi biz sadece ürün satmanın peşinde değiliz. Uzun vadeli ortaklıklar kurmayı, ortak projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. ''