28.06.2016 21:46

Dev Su Kaynağı Keşfedildi

Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletinde var olduğu düşünülen dev su kaynağı bulundu. Kazı çalışmalarının ardından su yer yüzüne çıkartılacak.

Amerika Birleşik Devletleri‘nin California eyaletinde olduğu tahmin edilen dev su kaynağı sonunda bulundu. Bilim insanları uzun süredir yerin altında binlerce metreküplük bir su kaynağının olacağını tespit etmişti. Çalışmalar sonunda tamamlandı ve su kaynağının var olduğu doğrulandığı gibi yeri de net olarak saptandı.

Tahminlerden Daha Çok Su Var

Dev su kaynağının bulunması ile birlikte bilim insanları konu hakkında açıklama yaptı. Yapılan açıklama ile bulunmuş olan dev su kaynağının tahminlerden daha çok olduğu belirtildi. Ortalama olarak 713 trilyon gallona eşit olan bu su kaynağının yerin altından çıkartılması hedefleniyor.

Maliyeti Çok Fazla Olacak

Yerin altında bulunmuş olan 3 bin metreküp‘e yakın su kaynağının çıkartmak Amerika Birleşik Devletlerine pahalıya mal olacak gibi görünmektedir. Ancak içilebilir su kaynaklarının azaldığı şu dönemlerde böyle bir haberin alınması ABD‘yi mutlu etti. Fakat çalışmaların olumlu sonuç vermesi için suyun tatlı olması gerekmektedir ilerleyen günlerde yapılacak olan kazı çalışmaları ile suyun tadı ve sağlık açısından çıkartılıp çıkartılmayacağı incelenecek. Eğer su içilebilir olarak tespit edilirse bölge bir ila üç kilometre boyunca kazılacak ve suyu yer yüzüne çıkartmak için maliyeti en düşük yoldan çalışmalar devam edecek.