08.02.2016 00:49

Dimitri Mendeleyev Kimdir?

Google'ın bugünkü Doodle'ında Dimitri Mendeleyev yer alıyor. Peki Dimitri Mendeleyev kimdir? İşte Google'ın "Dimitri Mendeleyev Kimdir" aramalı Doodle'ı!

Google özel ve tarihi günlere dikkat çekmek için Doodle‘ını güncellemeye devam ediyor. Google‘ın bugün Dimitri Mendeleyev için özel olarak hazırladığı Doodle‘ı ise yine merak konusu oldu. Peki Dimitri Mendeleyev kimdir? Google neden Dimitri Mendeleyev için özel Doodle hazırladı?

Dimitri Mendeleyev Kimdir?

Dimitri Mendeleyev, Sibirya’nın Tobolska şehrinde doğmuş Rus bir bilim adamı. Dimitri Mendeleyev‘i bu kadar öne çıkaran faktör ise periyodik tabloyu bulan kişi olarak kabul edilmesidir.Dimitri Mendeleyev yaptığı çalışmalar sonucunda atomların artarak değişen atom ağırlıklarına göre sınıflandırıldığında bazı birtakım özelliklerin tekrar ettiğini keşfetmiştir.

Dimitri Mendeleyev bu keşfinden sonra tekrar eden özelliklerine göre elementleri alt ata sıralamış ve yedişer elementten oluşan iki periyot ve on yedi elementten oluşan üçüncü periyottan meydana gelen bir periyodik tablo tasarlamıştı. Bu periyodik tabloda henüz keşfedilmeyen elementlerin de olduğu düşünülerek boş yerler de bırakılmıştı.

Dimitri Mendeleyev bu ilk periyodik tabloyu oluşturduğunda bilinen element sayısı 63 ile sınırlıydı. Daha sonra Mendeleyev‘in keşfettiği bu yollarla günümüze kadar yapılan çalışmalar sonucu bu elementlerin toplam sayısı 118’e kadar yükseldi. Dimitri Mendeleyev1907 yılında grip hastalığı yüzünden hayata veda etti. Dimitri Mendeleyev‘in bilim için yaptığı katkılardan dolayı Mendeleyev adı Ay’da yer alan bir kratere ve periyodik tablodaki 101. elemente verildi.