22.12.2015 14:28

Dünyanın İlk Web Sitesi 25 Yaşında !

Bugün internette birçok farklı alanda milyarlarca internet sitesi bulunuyor. Peki bu sitelerin atası kim? Kaç yaşında? Şu anda ne durumda bilmek istemez misin?

Bugün internete girip bu yazıyı rahatlıkla yazabiliyoruz veya siz okuyabiliyorsunuz. Artık web sitesi açmak dakikalarımızı alıyor. Peki günümüzün sitelerinin atası, dedesi olan ve 25 yaşına bu yıl basan internet sitesini merak ettiniz mi?

İlk açılan web sitesini hiç merak ettiniz mi?

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi )  Nükleer çalışmalarla aklımıza gelse de geçmişte internet alanında yaptığı önemli atılımlarla da tanınıyor. World Wide Web’in (WWW) doğduğu CERN’de 1990 yılında ilk internet sitesi İngiliz bilgisayar mühendisi ve World Wide Web’in de mucidi olan Tim Berners-Lee tarafından açıldı. Site HTML tabanlı, içerik olarak html ile ilgili bilgilere yer veriyor ve nasıl web sitesi açacağınızı gösteriyor.

 

firsteverwebserver

 

 

Sitenin kurulduğu NeXT bilgisayar
Bilgisayarın üzerinde kırmızı kalemle yazılan “Bu makine bir sunucudur. KAPATMAYIN” yazısı halen görünüyor.

 

 

 

Şu an bizim bunu yazmamızı, sizin okumanızda büyük katkısı bulunan Tim Berners-Lee‘ye sonsuz teşekkürler. Tim Berners-Lee’yi -kısaca- milyonlarca içeriğin ve bilginin dağıtılmasını sağlayan, milyarlarca kişinin tek bir çatı altında toplanmasını sağlayan insan olarak tanımlayabiliriz. Büyüksün Reis !

 

Ha bu arada İnternetin ilk sitesine buradan göz atabilirsiniz.